Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Jurist välkomnar prövning av blockad

Stellan Gärde på LO-TCO Rättsskydd bedömer det som utsiktslöst för det lettiska byggbolaget att vinna i Arbetsdomstolen, men anser att det är bra att ärendet prövas.<br />
Publicerad
Det lettiska byggföretaget Laval un Partneri som satts i blockad av bland andra Byggnads har stämt facken till Arbetsdomstolen. Företaget hävdar att blockaden, som Byggnads hoppas ska leda till kollektivavtal, är en otillåten stridsåtgärd, och att man diskrimineras jämfört med svenska företagare.
- EU har accepterat modellen på den svenska arbetsmarknaden, det vill säga att fack och företag sluter avtal, säger Stellan Gärde.
Det lettiska företaget hävdar genom sin advokat att Sverige inte till fullo har implementerat EU:s utstationeringsdirektiv, som bland annat innebär att företagare ska anpassa sig efter de principer och nivåer som gäller i det land de vistas. Advokaten anser att det dessutom finns krav på lagstadgade minimilöner.
- Vi har inte allmänkungöring av kollektivavtal, det vill säga att regering och riksdag slår fast att ett visst kollektivavtal ska gälla alla anställda i branschen. Vi har förhandling mellan fack och arbetsgivare som resulterar i olika avtal för olika branscher som reglerar bland annat minimilöner, säger Stellan Gärde.
Även den lettiska regeringen har reagerat kraftigt på blockaden och överväger att be EU-kommissionen slå Sverige på nosen.
- Jag tror inte att det finns en chans för det lettiska företaget att vinna det här. AD kommer inte att acceptera argumenten. Men det kommer att gå till EG-domstolen om AD begär det. Det vore jättebra att få det här prövat, så är det bra sedan, säger Stellan Gärde.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.