Styrelserna bör bli mer effektiva och professionella. För detta krävs ökad kunskap, mer tid, bredare kompetens och fler oberoende ledamöter. Något som ska ge plats för fler kvinnor, kvotering avvisas.
- Kvotering gör att kompetensen kan komma att ifrågasätts, säger Lars-Åke Helgesson, ordförande i Styrelseakademin.
Resultatet av bolagsstyrelsernas arbete bör utvärderas systematiskt, de som inte uppfyller kraven ska lämna styrelsen.
Även om de fackliga representanternas roll regleras i lagstiftningen bör även samma krav ställas på dem.
Höjda krav på ledamöterna motiverar också högre ersättning, enligt Styrelseakademin. Men det är något som inte ska kopplas samman med kommande avtalsrörelse.
- Det ska inte ses i löneförhandlingsperspektivet. I dag är arvodena låga, de ska höjas om kraven ökar på kompetens och att mer tid ägnas åt styrelsearbetet, säger Lars-Åke Helgesson.
Styrelsens storlek bör begränsas jämfört med i dag.
Koden för god styrelsesed har presenterats för Näringslivets Börskommitté, Näringsdepartementet, Stockholmsbörsen och Aktiespararna. Men om detta kommer att resultera i mer än en debatt är oklart.
CHRISTINA SWAHN