Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Färre går på fackliga möten

Antalet sifare som har fackliga uppdrag har minskat de senaste tio åren. Samtidigt befarar alltfler att ett förtroendeuppdrag skulle försämra chanserna till karriär, visar en LO-rapport.
Publicerad
Det absolut vanligaste skälet till att inte ta ett fackligt uppdrag är att man har för mycket att göra på fritiden. Ändå är det fler som är bredda att engagera sig. Av dem som inte har ett fackligt uppdrag var det 3 procent som 1993 var villiga att ta ett jämfört med 10 procent 2002. Men den stora majoriteten som inte vill ta några uppdrag är i stort sett oförändrad.
Under samma period har deltagandet i fackliga möten minskat med 22 procent. De som ofta går på möten gör det i samma utsträckning. Antalet som yttrat sig har också minskat.
Fler än tidigare uppger att det finns ett lokalt fack på arbetsplatsen men färre känner någon facklig representant. För att påverka eller få information tog nästan hälften i fjol kontakt med facket, trots att de själva inte var aktiva. Inom Sif har det fackliga intresset bland dem som inte är aktiva ökat från 55 till 59 procent de senaste tio åren. Andelen fackligt ointresserade har varit relativ konstant under samma period.
Enligt LO:s undersökning, som bygger på SCB:s intervjuer med 7 000 personer våren 2002, läste i fjol 23 procent större delen av innehållet i Siftidningen, vilket kan jämföras med 25 procent för tio år sedan. Fler läser större delen av innehållet samtidigt som färre bara bläddrar i den. Men andelen som inte läser tidningen har ökat från 4 till 8 procent. Vad det gäller TCO är det de fackligt aktiva som läser tidningen flitigast.
Samtidigt visar siffror från Orvesto Konsument att Siftidningen aldrig haft så många läsare som första kvartalet i år då Siftidningen hade 357 000 läsare, vilket kan jämföras med 328 000 under motsvarande period 2002 och 317 000 året dessförinnan.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Ringde sig själv i Telias kundtjänst – fick sparken

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Nu stäms Telia av Unionen för ogiltigt avskedande.
Elisabeth Brising Publicerad 12 juni 2025, kl 09:27
Teliaskylt
Arbetet i Telias kundtjänst beskrivs som pressat i en stämningsansökan från Unionen. En kundtjänstanställd ringde upp sig själv för att hinna med jobbet men fick sparken för det. Nu stämmer facket företaget. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Artikeln har uppdaterats 16 juni.

Kundtjänstmedarbetaren på Telia hade i uppdrag att ta emot faktura-frågor från kunder i samtal och mejl och samtidigt försöka merförsälja in nya abonnemang. Personalens arbete loggades hela tiden i en app: antal samtal, försäljning, aktuell status och hur lång tid kundmöten och administration tog. 

Varje ärende fick enligt medlemmen ta max 600 sekunder och efterarbetet högst en och en halv minut. Arbetsbelastningen och jobbmiljön beskrivs av facket som oerhört pressad med långa kundköer, höga säljmål och krav på att det alltid skulle lysa grönt i jobbappen. 

Lyste rött i systemet

Medarbetaren hade enligt stämningsansökan goda säljresultat men fick svårt att hinna efterarbetet av kundsamtalen som han sköt på till slutet av arbetsdagen. Ledningen sa då att den anställde lade alldeles för mycket tid på efterarbetet, inte fick göra det samlat och att det började lysa rött i jobbsystemet. 

Chefen: Sköt det snyggt

Kundtjänstmedarbetaren fick enligt stämningsansökan höra av chefen att han måste få mer gröna siffror i systemet. Chefen förklarade dock inte hur både säljmål och efterarbete skulle hinnas med inom tidsramen. Chefens ska enligt Unionens stämningsansökan sagt: ”Du får komma på ett sätt att lösa det på, men sköt det snyggt”. Chefens bonus var också beroende av gröna siffror i jobbappen.

Medarbetaren gjorde då, som en rad kollegor, en egen teknisk lösning för att hinna med säljkraven utan det skulle bli röda siffror i systemet. Hen ringde ibland sig själv för att få tid att slutföra sina ärenden och undvika de röda siffrorna i tidsappen. 

När arbetsgivaren upptäckte att medarbetare ringde sig själva för att hinna att göra klart sina ärenden utan att få röda siffror i övervakningssystemet fick flera av medarbetarna sparken. 

Stäms på 190 000 kronor

Nu stämmer Unionen Telia och arbetsgivarorganisationen TechSverige i Arbetsdomstolen för ogiltigt avskedande och kräver 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen. Unionen anser att avskedandet saknar laglig grund. 

Orsaken till de anställdas agerande är enligt facket en följd av kommunikationen från närmaste chef att ”sköta det snyggt” för att få fram gröna resultatsiffror samt hur företaget valt att organisera arbetet. 

Telias presschef understryker att stämningsansökan bara visar den ena partens beskrivning av konflikten. 

"Av respekt för den rättsliga processen och de inblandade kan vi inte kommentera detaljer i det enskilda fallet. Mer än att vi inte delar den beskrivning som framkommer i stämningsansökan", skriver Telias presschef i en kommentar till Kollega.