Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Facket passivt i bolagsstyrelsen

Svenska fackföreningar är dåliga på att utnyttja rätten att sitta med i företagens styrelser, visar en studie som Rapport har genomfört. Över hälften av börsens cirka 300 företag saknar fackliga representanter.
Publicerad
Där det finns representanter från facket i styrelsen saknas tydliga riktlinjer för hur de ska agera.
- Facket tappar terräng, säger företagsekonomen Klas Levinson på Arbetslivsinstitutet som också studerat fackets medverkan i företagens beslutsprocesser.
- Om man jämför med våra siffror från 1996 är de fackliga representanterna mer passiva i dag. Dessutom är allt färre av de yngre företagsledarna positiva till samarbete med de anställda. En orsak kan vara att utbildningarna, till exempel på Handels, i allt för liten grad handlar om samarbetet med de anställda.
Fackklubbarna får tillsätta minst två personer i styrelsen i företag med mer än 25 anställda. Men bara fyra av de tio tillfrågade fackliga styrelserepresentanterna i Rapports studie hade någon gång reserverat sig mot ett beslut. När det gäller personalneddragningar hade bara två av tio reserverat sig.
- De anställdas passivitet i beslutsprocesserna kan också bero på att de kommer in senare, när styrelsen är närmare ett beslut, vilket gör det svårare att påverka, förklarar Klas Levinson.
- Dessutom tycks även de fackligas kunskaper ha blivit sämre. Det finns ingen central utbildning i medbestämmande längre och förbunden har inte alltid egna utbildningar. Fackets representanter kanske också får för litet stöd i sitt agerande. Att sitta isolerad i viktiga frågor är inte lätt.

ANNA HAMMARBÄCK

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.