Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Avtal ska säkra SCA:s etik

Pappers och SCA har kommit överens om ett ramavtal för koncernen. Där enas man bland annat om att företaget, var än i världen det verkar, ska ta arbetsmiljöhänsyn, betala avtalsenliga löner och agera för jämställdhet.<br />
Publicerad
Skogs- och pappersföretaget SCA är det femte svenska internationella företaget som tecknar ramavtal. Sedan tidigare har Ikea, Skanska, SKF och H&M det. Totalt finns det drygt 30 avtal i världen. Tanken är att företaget åtar sig att följa vissa spelregler, med ILO:s så kallade kärnkonventioner som bas. Där regleras bland annat föreningsfrihet, organisationsrätt, minimiålder för arbete och förbud mot barnarbete.
- Det är högre aktivitet i den här frågan nu. Uppmärksamheten ökar när man ser att företag i en allt stridare ström flyttar till låglöneländer. Ett ramavtal bidrar till stärkt facklig aktivitet och därigenom bättre villkor som motverkar social dumpning, säger Bert Zetterberg, internationell sekreterare på Sif.
Sif har genom det europeiska företagsrådet, EWC, på SCA haft visst inflytande över avtalets utformning.
Enligt Pappers ordförande Sune Ekbåge kommer förbundet att fortsätta driva på frågan om ramavtal i fler företag.
- Det är viktigt att svenska företag har regelverk och sköter sig på olika håll i världen. Och det är viktigt att vi i den industrialiserade delen av världen som har möjlighet att driva de här frågorna gör det för att hjälpa våra kollegor i andra delar av världen.
Svenska och finska Pappers har skickat en framställan till Stora Enso om ett avtal även där.
- Jag hoppas att det blir nästa företag att teckna ett globalt avtal. Men det tar väl två år även där att komma överens, säger Sune Ekbåge.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Ringde sig själv i Telias kundtjänst – fick sparken

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Nu stäms Telia av Unionen för ogiltigt avskedande.
Elisabeth Brising Publicerad 12 juni 2025, kl 09:27
Teliaskylt
Arbetet i Telias kundtjänst beskrivs som pressat i en stämningsansökan från Unionen. En kundtjänstanställd ringde upp sig själv för att hinna med jobbet men fick sparken för det. Nu stämmer facket företaget. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Artikeln har uppdaterats 16 juni.

Kundtjänstmedarbetaren på Telia hade i uppdrag att ta emot faktura-frågor från kunder i samtal och mejl och samtidigt försöka merförsälja in nya abonnemang. Personalens arbete loggades hela tiden i en app: antal samtal, försäljning, aktuell status och hur lång tid kundmöten och administration tog. 

Varje ärende fick enligt medlemmen ta max 600 sekunder och efterarbetet högst en och en halv minut. Arbetsbelastningen och jobbmiljön beskrivs av facket som oerhört pressad med långa kundköer, höga säljmål och krav på att det alltid skulle lysa grönt i jobbappen. 

Lyste rött i systemet

Medarbetaren hade enligt stämningsansökan goda säljresultat men fick svårt att hinna efterarbetet av kundsamtalen som han sköt på till slutet av arbetsdagen. Ledningen sa då att den anställde lade alldeles för mycket tid på efterarbetet, inte fick göra det samlat och att det började lysa rött i jobbsystemet. 

Chefen: Sköt det snyggt

Kundtjänstmedarbetaren fick enligt stämningsansökan höra av chefen att han måste få mer gröna siffror i systemet. Chefen förklarade dock inte hur både säljmål och efterarbete skulle hinnas med inom tidsramen. Chefens ska enligt Unionens stämningsansökan sagt: ”Du får komma på ett sätt att lösa det på, men sköt det snyggt”. Chefens bonus var också beroende av gröna siffror i jobbappen.

Medarbetaren gjorde då, som en rad kollegor, en egen teknisk lösning för att hinna med säljkraven utan det skulle bli röda siffror i systemet. Hen ringde ibland sig själv för att få tid att slutföra sina ärenden och undvika de röda siffrorna i tidsappen. 

När arbetsgivaren upptäckte att medarbetare ringde sig själva för att hinna att göra klart sina ärenden utan att få röda siffror i övervakningssystemet fick flera av medarbetarna sparken. 

Stäms på 190 000 kronor

Nu stämmer Unionen Telia och arbetsgivarorganisationen TechSverige i Arbetsdomstolen för ogiltigt avskedande och kräver 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen. Unionen anser att avskedandet saknar laglig grund. 

Orsaken till de anställdas agerande är enligt facket en följd av kommunikationen från närmaste chef att ”sköta det snyggt” för att få fram gröna resultatsiffror samt hur företaget valt att organisera arbetet. 

Telias presschef understryker att stämningsansökan bara visar den ena partens beskrivning av konflikten. 

"Av respekt för den rättsliga processen och de inblandade kan vi inte kommentera detaljer i det enskilda fallet. Mer än att vi inte delar den beskrivning som framkommer i stämningsansökan", skriver Telias presschef i en kommentar till Kollega.