Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Slog chefen med hammare – döms till fängelse

En 62-årig man har – mot sitt nekande - dömts till sex månaders fängelse sedan han slagit sin chef i huvudet med en hammare.
Ola Rennstam Publicerad
Colorbox
En hetsig jobbdiskussion ledde till att medarbetaren hämtade en hammare och attackerade sin chef. Colorbox

Det var den 8 november 2019 som den 62-åriga mannen bad om ett samtal med sin chef på ett kontor i centrala Göteborg. Samtalet gällde antalet kundmöten som mannen förväntades göra och samtalet blev snart hetsigt.

Efter ett tag lämnade han chefens rum, men återvände kort därpå, denna gång utrustad med en hammare. Där inne träffades chefen i huvudet med hammaren varpå flera medarbetare rusande dit. De övermannade sin upprörda kollega samt larmade ambulans och polis.

Mannen nekar till händelsen och hävdade att chefen fick hammaren i huvudet av en olyckshändelse. Han råkade bara ha verktyget med sig och menar att chefen missförstod situationen och försökte ta ifrån honom hammaren varpå den träffade huvudet.

Chefen har en helt annan bild av händelseförloppet. Enligt honom satt han vid sitt skrivbord när 62-åringen plötsligt rusade in i rummet och utan förvarning utdelade ett kraftfullt slag mot hans huvud. Först när han tittade upp såg han att det handlade om en hammare. Chefen försökte därpå ta ifrån medarbetaren verktyget och när han inte släppte började han ropa på hjälp.

Mot bakgrund av chefens avvärjningsskador på händer och armar samt vittnesmål från tre kollegor ansåg Göteborgs tingsrätt att chefens version var styrkt. 62-åringen, som avskedades efter händelsen, dömdes till 1,5 års fängelse för grov misshandel. Men nu har hovrätten för Västra Sverige gjort en annan bedömning av gärningen.

Att misshandeln skett med en hammare som riktats mot chefens huvud, att det skett överraskande och utan föregående provokation är visserligen försvårande omständigheter, konstaterar domstolen. Men enligt hovrätten har det varit fråga om ett kortvarigt händelseförlopp med impulsstyrt våld. 62-åringen har endast utdelat ett slag och skadorna som uppstod var ringa. Därför sänker domstolen nu straffet till sex månaders fängelse.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Silverrävar efterlyses av djurparker och nöjesfält

Att jobba som säsongsanställd attraherar i första hand yngre. Men Parks and Resorts, som äger Gröna Lund, Furuvik, Kolmården och Skara Sommarland arbetar aktivt för att rekrytera fler äldre, enligt rekryteringschefen Sanna Nordström.
Johanna Rovira Publicerad 26 mars 2025, kl 13:00
Sanna Nordström, Parks & Resorts.
Parks and Resorts satsar på mångfald - till säsongsanställda på Gröna Lund, Furuvik, Kolmården och Skara Sommarland söks nu aktivt seniorer, enligt rekryteringschefen Sanna Nordström. Foto: Privat/

Varför efterlyser ni silverrävar och pantertanter? 

Vi har jobbat länge med olika typer av riktade satsningar för att öka andelen seniora sökande och i grunden handlar det om att vi vill vara en park för alla och att våra gästers mångfald ska återspeglas hos våra anställda. 

 

Hur har det gått? 

Vi har ökat antalet seniora kollegor i samtliga parker förra året och det fanns säsongsanställda som fyllt 75 år i alla parker. Även i år ser det ut att finnas ett stort intresse. Vi tycker det är bra att vi får medarbetare som har både livs- och arbetserfarenhet och vi ser enbart fördelar med mångfald, inkluderat ålder. Det ger en fin dynamik i gruppen. 

 

Finns det några nackdelar? 

Nej, vi kan inte se några. Oavsett vem man är passar man inte för alla roller, det handlar inte om ålder. Vi har inte fått någon negativ respons på våra riktade kampanjer.