Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Ljus framtid för ingenjörer och IT-specialister

Ingenjörer och IT-specialister kommer ha lättast att få jobb framöver. Det spår Arbetsförmedlingen i en ny rapport som visar att jobbtillväxten är som starkast inom tjänstesektorn.
Linnea Andersson Publicerad
Colourbox
Ingenjörer är en av de yrkesgrupper som spås en ljus framtid på arbetsmarknaden enligt Arbetsförmedlingen. Colourbox

Efter en lång period med svag sysselsättningsutveckling visar siffror från Arbetsförmedlingen som presenterades under onsdagen att vi går mot ljusare tider. Förutom tjänstesektorn, som går allra bäst, spås även fler jobb inom industrin.

Samtidigt ökar bristen på arbetskraft inom nästan alla områden på arbetsmarknaden. Inom privat sektor råder dock inga generella svårigheter att hitta personal jämfört med offentlig sektor där det saknas både lärare och sjuksköterskor.

Ingenjörer och IT-specialister är några av dem med bäst förutsättningar att få jobb. Däremot är det fortsatt hård konkurrens för den som jobbar inom kultur, media och design.

Arbetsförmedlingens rapport visar även på vikten av att ha gått ut gymnasiet.

– Att slutföra sin gymnasieutbildning är det enskilt viktigaste rådet man kan ge. Fullständiga gymnasiebetyg är helt enkelt en förutsättning för att ha goda möjligheter till jobb. Vi ser en fortsatt hård konkurrens om jobben inom många av de yrken som inte kräver någon utbildning, säger Håkan Gustavsson, analytiker på Arbetsförmedlingen, i en kommentar.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Minister kallar på parterna – för få etableringsjobb

Att antalet etableringsjobb är så få får arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att kalla till sig parterna.
– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder, säger han.
Sandra Lund Publicerad 26 november 2025, kl 10:05
Arbetsmarknadsminister Johan Britz i kostym visar på något litet mellan tumme och pekfinger.
Parterna behöver lägga in en "andra växel" när det kommer till etableringsjobben, anser arbetsmarknadsminister Johan Britz (L). Foto: Henrik Montgomery/TT

Som Kollega nyligen kunde berätta har det bara blivit 84 etableringsjobb fram till och med oktober i år. 

 

Då har anställningsformen funnits i nästan två år, den som skulle få bukt på arbetslösheten för långtidsarbetslösa och nyanlända. Reformen har förhandlats under flera år år, framför allt mellan LO, Svenskt näringsliv och Unionen. 

Men även staten som står för den stora delen av finansieringen. 

 

Men nu börjar den sistnämnda tröttna. 

Johan Britz: "Lägg i andra växel"

Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) kallar nu till sig parterna, enligt TT. De behöver, enligt honom ”lägga i en andra växel”. 

– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder. De volymer vi ser är helt otillräckliga för att etableringsjobben ska vara en del i att bryta långtidsarbetslösheten – inte minst hos många utrikes födda, säger han i en kommentar till TT.