Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

39 tvingas gå från Ellos

Ellos Group säger upp 39 personer och sju lämnar genom naturlig avgång. De flesta som tvingas gå är tjänstemän.
Linnea Andersson Publicerad
Claudio Bresciani / TT
Ellos Group är ett av många företag som satsar allt mer på e-handel. Claudio Bresciani / TT

Från början varslade Ellos Group om uppsägningar av 50 anställda men efter att fack och arbetsgivare nu förhandlat färdigt står det klart att det inte blev fullt så många som tvingas gå. Det skriver Borås Tidning.

Majoriteten av dem som blir av med jobben är tjänstemän på Ellos AB, en del lämnar relativt omgående medan andra är kvar till november. Uppsägningarna är ett led i att Ellos omstrukturerar sig allt mer mot e-handel.

Enligt Hans Lindau, ordförande i Unionenklubben, är många av de drabbade Unionenmedlemmar.

– De som får lämna är givetvis ledsna över beskedet och de som får vara kvar är lättade, men visar stor förståelse och empati för de som tvingas lämna. Alla medarbetare har varit lojala och väldigt professionella under hela processens gång och satt kollegor och våra kunder i centrum, säger Hans Lindau.

Klubben har uppdaterat medlemmarna om läget under hela processen och enligt Hans Lindau har man samlat in meritförteckningar och CV för att kunna företräda varje enskild medlem.

Efter personalminskningen har Ellos Group 750 anställda.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Minister kallar på parterna – för få etableringsjobb

Att antalet etableringsjobb är så få får arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att kalla till sig parterna.
– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder, säger han.
Sandra Lund Publicerad 26 november 2025, kl 10:05
Arbetsmarknadsminister Johan Britz i kostym visar på något litet mellan tumme och pekfinger.
Parterna behöver lägga in en "andra växel" när det kommer till etableringsjobben, anser arbetsmarknadsminister Johan Britz (L). Foto: Henrik Montgomery/TT

Som Kollega nyligen kunde berätta har det bara blivit 84 etableringsjobb fram till och med oktober i år. 

 

Då har anställningsformen funnits i nästan två år, den som skulle få bukt på arbetslösheten för långtidsarbetslösa och nyanlända. Reformen har förhandlats under flera år år, framför allt mellan LO, Svenskt näringsliv och Unionen. 

Men även staten som står för den stora delen av finansieringen. 

 

Men nu börjar den sistnämnda tröttna. 

Johan Britz: "Lägg i andra växel"

Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) kallar nu till sig parterna, enligt TT. De behöver, enligt honom ”lägga i en andra växel”. 

– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder. De volymer vi ser är helt otillräckliga för att etableringsjobben ska vara en del i att bryta långtidsarbetslösheten – inte minst hos många utrikes födda, säger han i en kommentar till TT.