Hoppa till huvudinnehåll
Arbetslöshet

Fler lediga jobb

I slutet av juni var 361 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen. Det är en minskning med 27 000 jämfört med motsvarande månad i fjol.
Ola Rennstam Publicerad

Under juni fortsatte antalet lediga platser att öka. Det visar nya siffror från Arbetsförmedlingen. Antalet lediga platser som anmälts till landets arbetsförmedlingar uppgick till drygt 62 000, vilket är nästan 16 000 fler än för ett år sedan.

– Arbetsmarknaden fortsätter att förbättras och allt fler lediga jobb har anmälts till Arbetsförmedlingen. Samtidigt sjunker arbetslösheten, men det är främst personer med korta inskrivningstider som får jobben. Även antalet nyinskrivna arbetslösa fortsätter att minska, säger Mats Wadman, Arbetsförmedlingens analyschef, i en kommentar.

I slutet av juni var 361 000 personer, eller 7,6 procent av arbetskraften, inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen. Det är en minskning med 0,6 procentenheter jämfört med motsvarande månad i fjol.

Antalet inskrivna arbetslösa ungdomar i åldrarna 18-24 år, var 14,4 procent av den registerbaserade arbetskraften, en minskning med 2,3 procentenheter sedan juni månad förra året.

Närmare 4 400 personer varslades om uppsägning under månaden, ungefär lika många som året före.

Arbetsmarknaden i juni 2014 (2013)

  • 361 227 personer (388 262) var öppet arbetslösa eller deltog i program med aktivitetsstöd. Det motsvarar 7,6 procent av den registerbaserade arbetskraften (8,2).
  • 61 524 personer fick arbete (61 414)
  • 62 352 nya lediga platser anmäldes (46 791)
  • 4 367 personer varslades om uppsägning (4 457)
  • 41 209 personer anmälde sig som öppet arbetslösa (44 151)
  • 195 393 personer var öppet arbetslösa vid månadens slut (209 382)
  • 165 834 personer deltog i program med aktivitetsstöd (178 880)

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetslöshet

Tusentals har betalat för kostnadsfria arbetsgivarintyg

Över 9 000 personer har betalat för arbetsgivarintyg via en privat tjänst på nätet. A-kassorna erbjuder samma hjälp gratis.
Johanna Rovira Publicerad 21 september 2026, kl 06:01
Det är gratis att få ett arbetsgivarintyg via a-kassornas gemensamma sajt arbetsgivarintyg.nu. Foto: Ola Rennstam/Colourbox.

I våras fick Unionens a-kassa ett tips från en medlem som upptäckt att en nättjänst tar betalt för samma hjälp som a-kassorna tillhandahåller kostnadsfritt. Webbadressen var lätt att förväxla med a-kassornas egen tjänst arbetsgivarintyg.nu.

– Vi a-kassor har ett gemensamt gratisverktyg för att hjälpa våra medlemmar att få ut arbetsgivarintyg, säger Anette Ben Naceur, försäkringsansvarig på Unionens a-kassa

 – Det är så klart upp till var och en att göra som de vill, men det känns ju väldigt onödigt att behöva betala för något som man kan få helt gratis. 

Över 9000 har använt tjänsten

För 199 kronor erbjuder sig tjänsten att fixa ett digitalt intyg åt personer som behöver arbetsgivarintyg för att söka a-kassa eller för något annat ändamål, till exempel bolån. Enligt sajten har över 9000 intyg utfärdats av över 500 arbetsgivare i Sverige, med hjälp av deras verktyg. 

– Vi har inte möjlighet att se om våra medlemmar använt sig av tjänsten, men vi har lagt ut en text på vår egen hemsida om att vår gratistjänst inte ska förväxlas med betaltjänsten. Jag vet att några andra a-kassor har gjort detsamma, säger Anette Ben Naceur. 

"199 kronor ett rimligt pris"

Företaget bakom arbetsgivarintyg.se menar att hjälpen att få ut intyg behövs och att den inte är gratis på ett fackförbund eftersom den ingår i en medlemsavgift: 

"Hos oss betalar man dessutom först när intyget är signerat och klart för nedladdning. Vi tycker att 199 kronor en gång är ett rimligt pris för att få intyget klart och ur världen. I övrigt verkar vi på en fri marknad, och a-kassornas egen e-tjänst finns kvar för den som hellre använder den", skriver Göran Glück, vd, i ett mejl. 

Kollega har tidigare skrivit om att många medlemmar fått vänta länge på sina a-kassepengar eftersom intyget behövs för att få a-kassa. Facket lägger ner mycket tid på att jaga arbetsgivare som av olika skäl inte lämnar ut arbetsgivarintyg trots att de är skyldiga att göra det.

– Jag vill framhålla att de allra flesta sökanden får ut sitt arbetsgivarintyg från sin arbetsgivare utan problem, säger Annette Ben Naceur.