Hoppa till huvudinnehåll
Semester

"Boka in regelbunden egen planeringstid"

Tre Unionenmedlemmar om hur de tänker kring motivation och förändring efter att semestern tagit slut.
Anita Täpp Publicerad
Tre Unionenmedlemmar om att komma tillbaka efter semestern.
Tre Unionenmedlemmar svarar på frågor om hur det är att komma tillbaka efter semestern, och om det finns någon extra motivation att göra förändring i yrkeslivet. Foto: Visma, privat, privat

Caroline Hassvall, projektledare på Visma Enterprise, Ängelholm.

Hur känns det att komma tillbaka efter semestern?

– Jag känner mig taggad. Jag har haft en skön ledighet och nu ser jag fram mot höstens projekt.

Caroline Hassvall, Visma
Foto: Visma

Är du sugen på att göra något nytt nu?

– Nej inte direkt. Eftersom det var väldigt intensivt innan semestern har jag försökt koppla av ordentligt och inte tänka på jobbet. 

Hur ser du till att vara fortsatt motiverad?

– Den största drivkraften för mig är att omge mig med personer och ha en chef om förstår hur jag tänker och pushar mig. Att jag har det så nu motiverar mig till att få nya idéer och driva nya projekt.

"Hade gärna haft längre semester"

Kent Wester, servicetekniker på Clas Ohlson, Insjön.

Hur känns det att komma tillbaka efter semestern?

– Eftersom vi inte har fått några semestervikarier i år är vi i mitt tycke underbannade nu och därför har det också varit småkaotiskt sedan jag kom tillbaka.

Kent Wester, Clas Ohlson
Foto: Privat

Så jag hade gärna haft lite längre semester.

Är du sugen på att göra något nytt nu?

– Nej, jag har kopplat bort jobbet under semestern och inte alls planerat för att göra något nytt. Hos oss beror ens möjlighet att ändra på något på vad det handlar om. Om exempelvis vårt schema ska ändras diskuterar vi i arbetsgruppen alltid och kan ändra på det, vilket är jättebra. Men vi är beroende av andra avdelningar som i sin tur är beroende av oss och att påverka andra avdelningar är svårt. Därför är det inte enkelt att få till några större förändringar.

Hur ser du till att vara fortsatt motiverad?

– Eftersom det inte går att påverka så mycket är jag inte heller särskilt motiverat att försöka göra något nytt.

"Då får jag mer ordning på jobbet"

Jenny Sjöholm, arbetsmiljösamordnare inom Peabkoncernen, Ängelholm.

Hur känns det att komma tillbaka efter semestern?

– Även om det kan vara lite segt de första dagarna, när man kanske inte ens kommer ihåg vad man gjorde innan semestern, så är det alltid kul att komma tillbaka till kontoret och träffa alla kollegorna igen.

Jenny Sjöholm, Peab
Foto: Privat

Är du sugen på att göra något nytt nu?

– Ja, det är att boka in regelbunden egen planeringstid i kalendern, så att jag hela tiden blir påmind om det. För då får jag mer ordning på jobbet och ligger hela tiden före så att jag exempelvis alltid hinner förbereda mig inför olika möten. Och jag brukar faktiskt alltid boka in den här planeringstiden efter långledigheterna då man ju liksom börjar om lite på nytt. Det brukar fungera bra ett tag men blir sedan svårt att hålla i under de sista månaderna innan nästa långledighet.

Hur ser du till att vara fortsatt motiverad?

– Jag försöker vara fortsatt motiverad genom att aldrig ta bort någon inplanerad egentid utan i värsta fall flytta på den om det behövs, eftersom jag vet hur mycket det kommer att ge mig framöver om jag lyckas få till det.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Semester

Medlemmar fick ”glömd” semesterlön i julklapp

Snart börjar ett nytt semesterår för en del anställda – hör du till dem är det hög tid att kolla din semesterlön, i synnerhet om du har rörlig lön. En jul för några år sedan räddade Unionen runt en halv miljon i bortglömd semesterlön åt medlemmar.
Johanna Rovira Publicerad 11 december 2025, kl 06:00
bild på sedlar i paket
Ett femtiotal medlemmar fick en oväntad julklapp i form av semesterlön som arbetsgivaren glömt bort att betala ut. Foto: Johanna Rovira

Det hände sig i nådens år 2017, runt första advent, att en ombudsman på Unionen fick ett till synes enkelt ärende på sitt bord. En medlem hade enbart fått semesterlön på sin fasta lönedel, men inte på den provisionslön hon tjänat. De lokala förhandlingarna hade avslutats i oenighet. 

Arbetsgivarna fortsatte hårdnackat vägra justera semesterlönen när Centrala ombudsmannen, Anna-Lena Glaad, tog över. Hon hade ingen aning om att detta enda ärende skulle växa betydligt i omfång och bli en dramatisk kamp mot klockan när hon övertog det. 

Muller på kontoret

– Det hade börjat gnissla en del på kontoret där medlemmen jobbade och fler verkade ha fått för lite semesterpengar. Sedan skickade arbetsgivaren av misstag en lista med massa namn, berättar Anna-Lena Glaad.

Hon började utforska listan. Namnen visade sig tillhöra medlemmar, före detta anställda som försvunnit i en företagsuppdelning och som troligtvis också blivit snuvade på semesterlön. Och nu var det bråttom – företaget hade semesterår som började och slutade vid årsskiftet och om förbundet inte agerade snabbt skulle medlemmarna gå miste om en hel del pengar. 

– I normalfallet stoppas klockan när man påkallar tvisteförhandling, säger Pierre Dahlqvist, förbundsjuristen som kopplades in på ärendet.

– Men när det gäller semesterfrågor bryts preskriptionstiden bara av att man väcker talan i domstol. 

Kamp mot klockan

Fyra dagar före julafton, 20 december, satte sig Anna-Lena Glaad och fjorton kollegor ned och ringde upp 72 medlemmar för att höra om de ville bli företrädda av Unionen för att få ut sin rättmätiga semesterlön. 

– Alla fick lägga laxen åt sidan för att hjälpa till. Ett femtiotal av medlemmarna accepterade och nu gällde det för dem att snabbt som ögat få fram lönespecifikationer som visade vad de tjänat de senaste åren, berättar Anna-Lena Glaad.  

Under tiden satt juristen Pierre Dahlqvist och förberedde mallar till individuella stämningsansökningar som han kompletterade vartefter han fick klartecken och uppgifter från medlemmarna. I mellandagarna kunde ett femtiotal stämningsansökningar lämnas in till Stockholms tingsrätt. Och därmed var tidsfristen bruten.  

Arbetsgivaren backade

Efter att stämningarna lämnats in  visade sig arbetsgivaren vara mer samarbetsvillig och återvände till förhandlingsbordet. Stämningsansökningarna kallades tillbaka och cirka en halv miljon i bortglömda semesterslantar betalades slutligen ut till medlemmarna. 

– Om man är osäker på sin semesterlön bör man ringa vår rådgivning, hellre en gång för mycket.  Vår allmänna känsla är att en hel del semesterpengar fryser inne, säger Anna-Lena Glaad. 

– Arbetsgivaren ska göra korrekta beräkningar, men semesterlagen är komplicerad och därför gör arbetsgivarna ofta fel, säger Pierre Dahlqvist som aldrig kommenterar enskilda belopp i uppgörelser. 

– Man har ett eget ansvar att själv hålla koll för att inte riskera att förlora pengar. Det gäller inte bara semesterlönen. 

  • Oavsett om det finns kollektivavtal eller inte, har man under vissa förutsättningar rätt till semesterlön på rörliga lönedelar, exempelvis provision.
  • Semstertillägget på de rörliga lönedelarna ska betalas ut senast en månad efter semesterårets utgång. Semesteråret börjar för många företag i månadsskiftet mars-april, men på en del arbetsplatser börjar semesteråret 1 januari.
  • Spara och kolla alla lönebesked. Speciellt lönespecifikationer som kommer före eller efter semestern eftersom det förekommer att dagar försvinner.