Hoppa till huvudinnehåll
Karriär

"Bland ingenjörer i min ålder finns massa klimatförnekare"

Redan i början av 1990-talet hade civilingenjören Per Ribbing ett stort miljöintresse. Han var bland annat med när Ingenjörer för miljön drog igång sin verksamhet. Men den riktiga ögonöppnaren kom först i samband med en jorden runt-resa några år senare.
Niklas Hallstedt Publicerad
Privat
Civilingenjören och teknologie licentiaten Per Ribbing under en av sina resor. Sedan 2011 väljer han tåg och cykel framför flyget. Privat

Som ung civilingenjör fick Per Ribbing se hur urinvånarna i Ecuador behandlades av de multinationella oljebolagen och hur striden om oljan ledde till en gränskonflikt med 25 döda som följd. I en radiopodd har han berättat hur han insåg att de hade dött ”på grund av att jag ska kunna köra bil i Stockholm. Där och då bestämde jag mig för att köpa en elbil”.

– Det var då jag fick upp ögonen för vårt oljeberoende. Jag gick från att vara en teknikglad och obekymrad ingenjör till att plötsligt inse att vi har enorma utmaningar på grund av vår beroendesjukdom: oljeholism.

Miljöengagemanget styrde också hans fortsatta yrkesbana. Efter att först ha arbetat på en stor teknikkonsultfirma blev han energihandläggare på Naturskyddsföreningen. Samtidigt, i januari 1997, köpte han sin första elbil. Den hade blybatterier som räckte åtta mil - om man hade medvind och nedförsbacke.

– Elbil var ju väldigt udda på den tiden. Då var den bara för den mest extreme miljövännen. I dag anses man nästan lite korkad om man inte köper elbil.

Tiderna har förändrats. Per Ribbing är numera också teknologie licentiat i teknisk fysik, fokuserad på förnybar el och klimatledarskap.

Nu är det väl väldigt mycket medvind för miljön?
– Nja, vi har ett gigantiskt problem: vi hanterar inte klimatkrisen som den kris det är. Gör vi det så finns det lösningar, vi kommer att få väldigt många positiva saker genom att ställa om till ett hållbart samhälle.

Är ni ingenjörer i allmänhet krismedvetna?
– Det är en generationsfråga. Är du en yngre ingenjör fattar du det här. Men bland ingenjörer i min ålder, 55 plus och äldre, finns massor av klimatförnekare. Det är bedrövligt, de borde vara klimatkämpar så det bara visslar om det. Dessutom behövs deras insatser. Gubbarna är ju inte korkade, men det är en fråga om skuld. Erkänner man att det finns en klimatkris erkänner man sitt eget ansvar. De har ju varit med och blundat.

Och vi andra, tar vi vårt ansvar?
– Det är lätt att säga att man är för miljön. Det tycker alla är jättebra, men sedan bokar de ändå en resa till Mallorca eller tar bilen till jobbet. Påpekar jag detta blir jag ”the bad guy”.

Hur lever du själv?
– Jag lever väldigt miljörätt, det sticker i ögonen på en del. Jag har inte ens elbil nu, jag har en hopfällbar cykel som jag tar med på tåget. Jag slutade flyga 2011. När jag föreläser på klimatkonferenser runt om i Europa tar jag tåget och cyklar. En gång skulle jag föreläsa i Japan, då tog jag transsibiriska. Och så bor jag i en bostadsrättsförening som ska sätta upp solceller nu.

Hur kommer våra liv se ut om tio år?
– Om moder jord slår bakut då blir det hundratals miljoner klimatflyktingar, krig och konflikter och ett rent helvete på jorden. Men om allt går bra har vi några år på oss att sluta med fossila bränslen. Det kan gå, men vi måste sluta knarka olja.

I dag forskar Per Ribbing om förnybar el. Enligt honom går det att skilja på el producerad på olika vis, exempelvis kolkraftsel och vindkraftsel. Därmed skulle konsumenterna faktiskt sitta på makten för att få till en omställning från fossil energi. Den åsikten delas dock inte av alla kollegor.

– Ursprungsmärkt el blandas inte. Det nya paradigmet innebär ju att massor av ingenjörer har gått och sagt fel under 20 års tid, därför har det gått personlig prestige i saken.

Läs mer: "Snedrekryteringen av ingenjörer går att påverka"

Läs mer: Ingenjörer som hjälper barn att få tillgång till vatten

Ingenjörer för miljön

Ingenjörer för miljön bildades 1992. Organisationen, som bland annat samarbetar med Naturskyddsföreningen, ordnar bland annat föreläsningar och studieresor.

Läs mer om IfM

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Karriär

7 poddar om arbetslivet – som ger nya perspektiv på jobbet

Från ledarskap och arbetsmiljö till psykologi och jobbfadäser. Här är sju poddar som kan göra jobbpendlingen lite roligare och ge nya perspektiv på arbetslivet.
Elisabeth Brising Publicerad 21 augusti 2026, kl 06:01
Person med hörlurar och ryggsäck tittar på en mobiltelefon utomhus framför en byggnad.
Poddar om arbetsliv kan ge nya perspektiv under jobbpendlingen. Här tipsar vi om sju poddar om bland annat ledarskap, arbetsmiljö och psykologi. Foto: Colourbox

Det finns poddar om nästan alla delar av arbetslivet, från ledarskap och arbetsmiljö till psykologi, jämställdhet och relationer på jobbet. Här är sju svenska och engelskspråkiga poddar för dig som vill få nya perspektiv på jobbet.

WorkLife – få jobbet att inte suga

Du tillbringar en fjärdedel av livet på jobbet - du borde trivas där! Det är devisen för engelskspråkiga WorkLife, Figure out how to make work not suck” en podcast med organisationspsykologen och professorn Adam Grant. Tanken är att podden ska hjälpa dig att få jobbet att kännas bra, eller i alla fall helt okej. 

Din bästa kollega

Podden (som inte har något med tidningen Kollega att göra) leds av Anna Svanberg på rekryteringsföretaget OnePartnerGroup. Här snackar hon kommunikation, ledarskap, relationer, hybridarbete, AI, självledarskap och generationskrockar. Kända gäster intervjuas som Anders Hansen, John Mellkvist och självledarskapsexperten Lisa Ekström.

Jobbfika - för ett bättre arbetsklimat

Generation Z, NPF i arbetslivet och att våga prata om sina jobbfadäser. Det är sådant som tas upp i podden Jobbfika, som vill inspirera till en bättre arbetsmiljö. Intervjuer med experter och anställda. Podden görs av Prevent, arbetsmiljöorganisationen som ägs av fackförbund och arbetsgivare ihop. 

Dumma människor 

Om vi människor nu är så rationella - varför beter vi oss så knäppt? Programledaren Lina Thomsgård och psykologen Björn Hedensjö undersöker mänskligt beteende i vardagen i podden Dumma människor. Podden har kallats smartast i Sverige och passar psykologiintresserade.

Fannys förebilder

Fanny Widman. Foto: Liber

Fanny Widman intervjuar kvinnor och män, som inspirerar henne inom jämställdhet och inkludering i arbetsliv och ledarskap. Widman är föreläsare och författare till Det är nog nu – röster om jämställdhet för att förändra arbetslivet och Skitsammafilosofin. Öronvitamin för feminister i karriären. 

A bit of Optimism 

En globalt populär podd är A bit of Optimism av författaren och ledarskapsexperten Simon Sineks. Han började under pandemin samtala med entreprenörer, företagsledare och kända forskare om framtiden, karriär och att må bättre i vardagen - allt med en positiv livssyn. Sedan dess har podden bara växt.

Det är inte tanken som räknas

Det är inte tanken som räknas beskrivs som en podd om arbetslivet vi egentligen lever. Skratt, skav och egna sanningar med Sandra Solomon, HR-direktör på Sheraton Stockholm Hotel och Ami Hemviken, föreläsare och beteendevetare. En skrattig podd som känns som att lyssna på två kompisar.