Hoppa till huvudinnehåll
Arbetslöshet

AF lämnar tillbaka miljarder

Skandal att man inte använder pengarna! Så dundrade Ylva Johansson (S) för ett par år sedan, då i opposition, apropå att Arbetsförmedlingen lämnade tillbaka oanvända miljarder till statskassan. Nu har det hänt igen. 2,9 miljarder kronor, eller 4 procent av den totala budgeten för 2015, har lämnats tillbaka.
Gabriella Westberg Publicerad
Yvonne Åsell/TT
"Det spelar ingen roll vilken färg regeringen har haft. De sista åren har vi fått för mycket pengar", säger Mikael Sjöberg, generaldirektör för Arbetsförmedlingen. Yvonne Åsell/TT

I fjol hade Arbetsförmedlingen en budget på 74 miljarder kronor. Det innebär att cirka fyra procent alltså lämnades orörda och gick tillbaka till statskassan, istället för att användas till att få ner arbetslösheten.

Överskottet kan delvis förklaras av att arbetslösheten faktiskt har gått ner under året. Samtidigt budgeterades för flera arbetsmarknadspolitiska satsningar som ännu inte kommit igång. Det menar Arbetsförmedlingens generalsekreterare Mikael Sjöberg. Däribland flera samverkansprojekt med kommuner och landsting som traineetjänster för unga och extratjänster inom välfärden. 

Hittills har 44 ungdomar fått en traineetjänst och 31 personer anställts inom åtgärden extratjänster i välfärden, enligt Dagens Industri; långt ifrån de 32 000 respektive 24 000 som regeringen skissade på inför valet. 

”Vårt samarbete med kommunerna började precis komma igång när flyktingmottagandet exploderade. Det gör att kommunerna inte har resurser att arbeta inom utbildningskontrakt och traineetjänster”, säger Mikael Sjöberg till Dagens Industri. 

Enligt Irene Wennemo, statssekreterare hos arbetsmarknadsminister Ylva Johansson, menar dock att det kommer att vända snart. 278 kommuner har hittills ingått avtal med Arbetsförmedlingen om insatser mot grupper som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.

Samtidigt är det ingen ny företeelse att Arbetsförmedlingen lämnar tillbaka överskott. De senaste fem åren har myndigheten skickat tillbaka sammanlagt 19 miljarder kronor, varav 10 miljarder avsåg insatser och program.

”Det spelar ingen roll vilken färg regeringen har haft. De sista åren har vi fått för mycket pengar. Både vi och regeringen har en tendens att underskatta de tider det tar för nya program att komma upp i full volym”, säger Mikael Sjöberg, som också passar på att ge en känga åt sin föregångare:

”Jag tog över en myndighet som inte var ärlig mot regeringen.”

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetslöshet

Arbetslösa stöttar varandra på promenad

På en tuff arbetsmarknad har allt fler arbetslösa hittat ett nytt sätt att nätverka. Genom promenaderna Walk & Talk möts jobbsökare i Stockholm för samtal, stöd och nya kontakter – ett initiativ som nu sprider sig till flera städer.
Johanna Rovira Publicerad 7 maj 2026, kl 06:01
Deltagare på Walk & Talk går i grupp under en nätverkspromenad för arbetssökande i Stockholm.
Varannan eller var tredje vecka träffas arbetssökande i Stockholm och promenerar tillsammans och stöttar varandra- Foto: Anders G Warne.

 En solig men kylig tisdag i slutet av april träffas ett tjugotal personer strax efter lunch utanför Centralstationen i Stockholm. De flesta är arbetssökande och flera av dem har träffats tidigare under dessa arrangerade promenader som har fått namnet Walk & Talk. Efter en stund börjar samtliga promenera i maklig takt, två och två, till Rålambshovsparken på Kungsholmen i Stockholm. 

Det kan vara bra att prata om vad man vill göra framåt – inte så mycket om vad man gjort. Vi roterar efter tio minuter och byter samtalspartner, deklarerar Jonas Mauritzson, initiativtagare och arrangör till dessa återkommande promenader. 

Jobbsökare söker sammanhang på Walk & Talk

Helena Risbäck är arbetssökande sedan i augusti, då hon sade upp sig själv från en tjänst som ekonomichef på en målerifirma. Hon har gått med på promenader tre gånger tidigare. 

– Jag tror man har behov av att ses och tillhöra ett sammanhang. Här får jag frisk luft och trevligt sällskap. Det är jättetrögt på arbetsmarknaden nu, men jag är positiv och tror att allt jag gör kommer att leda till något, säger Helena Risbäck.

Helena Risbäck
Helena Risbäck deltar i Walk & Talk för fjärde gången. Foto: Anders G Warne

Hennes relativt nyfunna bekantskap och vandringskamrat Mats Guldbrand understryker vikten av nätverkande. 

– Sedan jag blev av med mitt jobb på Ericsson har jag varit på tio jobbintervjuer. Sju av dem har jag definitivt fått till tack vare nätverkande, säger han. 

Kaffetermosar, LinkedIn och jobbsökarkompisar

Väl framme i Rålambshovsparken slår sig flera i gruppen ner på betongsuggor och håvar fram kaffetermosar. Samtalen fortsätter i småklungor och kontaktuppgifter byts mellan deltagarna, som uppmanas att återuppta samtalen på LinkedIn för att skaffa jobbsökarkompisar och någon att bolla idéer med.

– När man är mellan jobb är det stor risk att man blir lite passiv. Man behöver komma ut för att bryta den ofrivilliga ensamhet som det är lätt att hamna i, säger Jonas Mauritzson, som gick i pension från trygghetsorganisationen TRR, före årsskiftet och startade dessa vandringsturer tillsammans med sin fru Chris i februari i år. 

– Det betyder mycket att få stöd och råd av andra i samma situation. Få chansen att prata om sig själv och sitt jobbsökande med någon som vet hur svårt det är. 

Från Stockholm till flera städer

Sedan premiärpromenaden i februari, har gruppen träffats på spatsertur ytterligare fem gånger. Flertalet av deltagarna har sett inbjudan på Linkedin, men några hakar på vänner eller har fått tips av kompisar. Initiativet har dessutom spridits till Göteborg, Malmö och Oslo, enligt Jonas Mauritzson.

Jonas Mauritzson
Jonas Mauritzson är arrangör och initiativtagare till Walk & Talk. Foto: Anders G Warne

– Det är flera nya här i dag som inte varit med tidigare. Vi brukar vara mellan tio och 20 personer som vandrar, och det krävs ingen anmälan. Det ska vara otvunget och trevligt, säger Jonas Mauritzson.  

Nästa Walk & Talk i Stockholm blir  kl 13.00 19 maj, utanför Centralstationen. I Göteborg samlas man 11 maj kl 13 vid Äventyrsgolfen vid Linnéplatsen.  I Malmö möts deltagarna 6 maj kl 13 mittemot Stadsbiblioteket i parken. 

Det här är Walk & Talk

  • Upplägg: Jobbsökare promenerar tillsammans två och två och byter samtalspartner ungefär var 10:e minut.
  • Start: Initiativet drog i gång i februari i år.
  • Stockholm: 19 maj kl 13.00, samling utanför Centralstationen.
  • Göteborg: 11 maj kl 13.00, samling vid Äventyrsgolfen vid Linnéplatsen.
  • Malmö: 6 maj kl 13.00, samling mittemot Stadsbiblioteket i parken.
  • Spridning: Enligt arrangören finns Walk & Talk även i Oslo.