Hoppa till huvudinnehåll
Arbetslöshet

Fler än någonsin i Fas 3

Trots att riksdagen beslutat att Fas 3 skulle skrotas är rekordmånga inskrivna i dag, enligt Aftonbladet. Arbetsmarknadsåtgärden har beskrivits som en slutstation för långtidsarbetslösa.
Linnea Andersson Publicerad

I juni 2011 beslutade riksdagen att den kritiserade sysselsättningsfasen för långtidsarbetslösa, Fas 3, skulle stoppas. Men i stället ökar antalet inskrivna. Prognosen för mars månad tros uppnå rekordnivå med 35 986 personer i Fas 3, enligt Aftonbladet. Jämfört med samma månad förra året är det en ökning med 1 600 personer.

Arbetsmarknadsministern Elisabeth Svantesson (M) ser den växande gruppen som ”en stor utmaning”.

- Under krisen har många upplevt att det varit tuff konkurrens om jobben och vissa grupper har drabbats hårdare. Samtidigt har många arbetsgivare skruvat upp kraven. Vi måste göra mer för att jobben ska komma fler till del, säger Elisabeth Svantesson till Aftonbladet.

Varför allt fler skrivs in i Fas 3, trots att en majoritet av riksdagen röstat för att nyinskrivningarna skulle slopas, svarar Svantesson inte på. Däremot menar hon att regeringen gjort åtgärder på en rad punkter.

- Vi har vässat insatserna, satsat på utbildning och förstärkt anställningsstöden. Det handlar om att rusta och matcha, men fler arbets­givare behöver också anställa med de stöd som finns.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetslöshet

Därför har äldre svårare att få nytt jobb

Äldre arbetssökande fastnar oftare i långtidsarbetslöshet, en utveckling som oroar Arbetsförmedlingen. Ålderism pekas ut som en orsak, likaså inaktuell kompetens. Så vill Arbetsförmedlingen angripa problemet.
Johanna Rovira Publicerad 31 augusti 2026, kl 06:01
Efter närmare två år som arbetslös och omkring 300 sökta jobb utbildar sig Mikael Bergbom till maskinsnickare. Korta arbetsmarknadsutbildningar är en av åtgärderna som Arbetsförmedlingen föreslår för äldre arbetslösa.
Efter närmare två år som arbetslös och omkring 300 sökta jobb utbildar sig Mikael Bergbom till maskinsnickare. Korta arbetsmarknadsutbildningar är en av åtgärderna som Arbetsförmedlingen föreslår för äldre arbetslösa. Foto: Mats Andersson

Var femte arbetssökande har fyllt 55 år, och antalet äldre arbetslösa ökar, visar en rapport från Arbetsförmedlingen. Rapporten pekar också på risker att arbetslösheten bland 55-plussare kommer att ligga kvar på höga nivåer framöver.

–Vi ser nu att arbetslösheten minskar, men det går långsamt och gruppen äldre har det tuffare i konkurrensen. De har inte samma chans som yngre arbetslösa att få jobb när ekonomin vänder uppåt, säger Marcus Löwing, arbetsmarknadsanalytiker på Arbetsförmedlingen. 

Utbildningsnivå och ålderism möjliga orsaker 

Kort utbildning, inaktuell kompetens och funktionsnedsättningar som påverkar arbetsinsatsen räknas av Arbetsförmedlingen upp som möjliga förklaringar till motståndet mot äldre på arbetsmarknaden. 

Åldersdiskriminering pekas också ut som en tydlig bov i dramat. Gamla fördomar om äldres minskade drivkraft, flexibilitet och inlärningsförmåga lever kvar trots att forskning inte visar något samband mellan hög ålder och sämre prestation.

– Forskning ger stöd för att det förekommer diskriminering mot äldre. Det är jätteviktigt att arbetsmarknadens parter medvetandegör problematiken och motverkar den här samhällsutmaningen i ännu högre grad framöver, säger Marcus Löwing. 

Åldersdiskrimineringen är ett stort samhällsproblem, konstaterar Arbetsförmedlingen i sin rapport. Pensionsbolaget SPP har tidigare räknat ut att Sveriges nota för att äldre arbetslösa tvingas gå i pension i förtid, uppgår till 11,4 miljarder kronor årligen i utebliven tillväxt. 

Dyrt för samhället med förtida pensioneringar 

SPP förordar bland annat sänkt arbetsgivaravgift för äldre, och även Arbetsförmedlingen är inne på subventionerade anställningar för de äldre personer som har svårast att ta sig tillbaka in på arbetsmarknaden.

– Vi behöver sänka trösklarna för den som stått utanför länge, för att underlätta återgången till arbetslivet. Men vi vill också se ökade möjligheter till kompetensutbildning, även för äldre, så att man står rustad för förändringar på arbetsmarknaden, säger Marcus Löwing.

– Det är också viktigt att de arbetslösa får hjälp så tidigt som möjligt att gå kortare arbetsmarknadsutbildningar riktade mot områden med tydlig arbetsbrist.
 

Efter 300 sökta jobb utbildar sig Mikael till maskinsnickare

En som fått chans att gå en kortare arbetsmarknadsutbildning, men först efter närmare två år som arbetslös, är Mikael Bergbom. Trots ett digert cv och uppemot 300 sökta jobb i alla möjliga roller och branscher, nappade ingen arbetsgivare. Nu utbildar han sig till maskinsnickare och håller tummarna för att det vänder i november när kursen är klar.

– Jag har jättemycket spring kvar i benen, säger Mikael Bergbom.

Så många äldre är arbetslösa 

• 2025 var cirka 75 000 av de inskrivna arbetslösa 55 år eller äldre, vilket är drygt 4 000 personer fler än 2024. 

• Totalt utgör andelen personer som fyllt 55 drygt en femtedel av alla arbetslösa. Bland dem som varit utan arbete längre än ett år är andelen 28 procent, och bland dem som varit utan arbete i mer än två år är var tredje person 55 år eller äldre.

• Äldre arbetslösa har ökat stadigt som andel av de långtidsarbetslösa sedan 2018.

• Andelen äldre arbetssökande med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga har legat relativt oförändrad runt 25 procent sedan 2010.

• 28 procent av de arbetslösa som är 55 år eller äldre saknar gymnasieutbildning.

Källa: Arbetsförmedlingen