Hoppa till huvudinnehåll
Insändare

Tack alla som reagerar mot FRA-lagen - men demokratin då?

Carita Andersson Publicerad

Alla tecken talar i dag för att vi går mot ett mer auktoritärt och övervakande samhälle. "FRA-lagen" är bara ett exempel på detta.

Ett annat i förlängningen mycket allvarligare hot är det nya Lissabonnavtalet (EU.s kommande grundlag) som Sveriges riksdag har för avsikt att godkänna i höst. I demokratier skall grundlagen garantera demokratin. Därför får en grundlag endast innehålla regler om statsskicket och inte vilken politik som skall föras. Detta är förhållandet med dagens svenska grundlag.

Lissabonavtalet däremot är ett politiskt manifest som reglerar och styr politiken i Unionens medlemsstater. Därför är den inte demokratisk och omöjliggör demokrati i framtiden. Principiellt är den en avbild av grundlagarna i diktaturer. En demokratisk grundlag (som vår nuvarande) skall ge möjlighet för ett eller flera partier som vinner majoritet vid fria val att föra sin politik oavsett om denna är liberal, socialistisk, blandekonomisk etc  när den eller de bildar regering. Detta omöjliggör Lissabonavtalet även om en majoritet av svenska folket i val istället väljer någon av nämnda ideologiers politik. Lissabonavtalet kan inte sägas upp av ett enskilt land - t ex Sverige.

Sverige är därför - om Lissabonavtalet godkännes - ingen demokrati längre. När därför medborgarna går till val i Sverige 2010 blir det endast ett val för formens skull eftersom en stor del av politiken redan är bestämd i Lissabonavtalet. Sålunda är demokratin avskaffad.  

När därför socialdemokrater m fl säger sig vilja riva upp FRA-lagen är det hyckleri. Endast om de och övriga kritiker också lovar att rösta Nej till godkännande av Lissabonavtalet är de trovärdiga och riktiga demokrater. Så därför bör de som vill hävda demokratin och det fria samhället agera ännu kraftfullare än vad som skett beträffande FRA-lagen. Den riksdagsledamot som godkänner Lissabonavtalet skall ej längre betraktas som demokrat.  

Olle Ljungbeck

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Insändare

Vad förväntar sig Sveriges regering att jag bidrar med?

När jag växte upp i Sverige på 60-talet på en bruksort kändes det som det fanns så mycket glädje i samhället, det fanns jobb till alla, man gick till Folkets Park och dansade, Folkets hus och såg på teater eller bio, de flesta barn hade två föräldrar och fick köpa lördagsgodis för stora femöringar.
Publicerad 17 augusti 2016, kl 11:27

När jag växte upp i Sverige på 60-talet på en bruksort kändes det som det fanns så mycket glädje i samhället, det fanns jobb till alla, man gick till Folkets Park och dansade, Folkets hus och såg på teater eller bio, de flesta barn hade två föräldrar och fick köpa lördagsgodis för stora femöringar. Det jag upplevde som barn var att livet var enklare, en bruksort med fabrik, affärer, post och bank. Ingen orättvisa, avundssjuka eller rasism. Förmodligen fanns det väl lite under ytan men det var inget påtagligt.

Idag sitter jag ensam i min lägenhet med spänningshuvudvärk och trötthet. Jag äter Sertralin och Propavan, den ena är ett lyckopiller och det andra är för sömnen. Jag var en hårt arbetande konsult, mycket övertid och stress under flera år, mycket kundkontakt och bråk om avtal. När jag blev 50plus blev jag uppsagd. Företaget och kunderna ville ha unga nyutbildade.

Så vad ska jag göra nu kan man fråga sig. Vad förväntar sig Sveriges regering och samhälle att jag ska bidra med? Jag tänker ibland att det finns dom som har det värre, hemvändande svenska soldater som sett död och lidande i Mali och Afganistan. Jag läste en artikel att dessa fick inte den hjälp de borde få, en del mådde väldigt dåligt med svåra sömnproblem, depressioner, posttraumatisk stress. Det är bara att konstatera att det verkar inte finnas så mycket professionell hjälp att få i Sverige. Kanske för vissa, som har tur, eller har råd.

https://www.youtube.com/watch?v=4JNK0S99RNU

//JHansson