Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Stort förtroende för Volvo

Volvo AB har högst anseende av svenska företag. Men folk har även högt förtroende för Scania och Volvo Personvagnar enligt en ny undersökning där Nordea hamnar i botten.
Johanna Rovira Publicerad

Bilhandlare må vara den yrkesgrupp folk har lägst förtroende för, men när det gäller biltillverkare är det andra tongångar. Enligt årets anseendeindex av TNS/Sifo så står bilindustrin högst i kurs av de fem undersökta branscherna. Volvo AB toppar tillitsligan med betyget 85 av 100 möjliga.

- Min spontana reaktion är att det är jätteroligt, säger Urban Spännar, ny klubbordförande för Unionen på Volvo i Göteborg.

-  Jag är inte överraskad att vi hamnar högt upp, men lite förvånad över att vi toppar listan. Även om jag själv inte kan komma på något annat företag som förtjänar placeringen över oss, så har vi har det varit lite negativa skriverier om företaget lokalt här i Göteborg.

Scania och Volvo Personvagnar nafsar vinnaren i hälarna med 84 respektive 83 i betyg. Av de 35 undersökta företagen är förtroendet sämst för Nordea.

Enligt en äldre undersökning, där förtroendet för olika yrkesgrupper mättes, hamnade dock banktjänstemännen på tredje högsta plats efter läkare och poliser. Bilhandlare var den yrkesgrupp som de svarande hade svårast att lita på.

Fakta

Högst anseende:

Volvo AB: 85
Scania: 84
Volvo Personvagnar: 83
Ikea: 77
Länsförsäkringar: 72
Volkswagen: 72
Handelsbanken: 71
SVT: 71
Ica: 69
Arla: 66
Telge Energi: 62               

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Minister kallar på parterna – för få etableringsjobb

Att antalet etableringsjobb är så få får arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att kalla till sig parterna.
– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder, säger han.
Sandra Lund Publicerad 26 november 2025, kl 10:05
Arbetsmarknadsminister Johan Britz i kostym visar på något litet mellan tumme och pekfinger.
Parterna behöver lägga in en "andra växel" när det kommer till etableringsjobben, anser arbetsmarknadsminister Johan Britz (L). Foto: Henrik Montgomery/TT

Som Kollega nyligen kunde berätta har det bara blivit 84 etableringsjobb fram till och med oktober i år. 

 

Då har anställningsformen funnits i nästan två år, den som skulle få bukt på arbetslösheten för långtidsarbetslösa och nyanlända. Reformen har förhandlats under flera år år, framför allt mellan LO, Svenskt näringsliv och Unionen. 

Men även staten som står för den stora delen av finansieringen. 

 

Men nu börjar den sistnämnda tröttna. 

Johan Britz: "Lägg i andra växel"

Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) kallar nu till sig parterna, enligt TT. De behöver, enligt honom ”lägga i en andra växel”. 

– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder. De volymer vi ser är helt otillräckliga för att etableringsjobben ska vara en del i att bryta långtidsarbetslösheten – inte minst hos många utrikes födda, säger han i en kommentar till TT.