Hoppa till huvudinnehåll
Insändare

Var kommer det nya arbetstillfällen?

När är det dags att Kollega tar täten och skapar opinion för att driva på politiker och beslutsfattare att Infrastrukturen i samhället är eftersatt?
Åsa Frisk Publicerad

Många järnvägar är inte renoverade eller utbyggda på massor av år. Medlemmar och medborgare i övrigt ser förfallet men ingen tar upp och driver frågan. Varför?  

En utbyggnad av infrastruktur skapar arbetstillfällen för företag där det finns medlemmar i Unionen och blivande medlemmar. Vidare borde Kollega driva på frågan att skapa opinion för att det byggs mer bostäder med hyresrätt. Framförallt att Miljonprogrammets bostäder som är i mycket dåligt skick med eftersatt underhåll verkligen börjar att renoveras. Finansiering borde komma från stat och kommun. En utökning av bostäder och infrastruktur skapar arbetstillfällen för medlemmar i Unionen och även för medlemmar i LO förbund.   Det brukar sägas att byggsektorn är en generator för att skapa arbete (en byggnadsarbetare i arbete ger arbete till fyra fem andra arbetslösa)   Det är inte bara industrin som genererar nya och fler arbetstillfällen.

Nu är det dags att Kollega skapar opinion för att andras sektorer i samhället, Infrastruktur och byggsektorn. 
Bosse

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Insändare

Vad förväntar sig Sveriges regering att jag bidrar med?

När jag växte upp i Sverige på 60-talet på en bruksort kändes det som det fanns så mycket glädje i samhället, det fanns jobb till alla, man gick till Folkets Park och dansade, Folkets hus och såg på teater eller bio, de flesta barn hade två föräldrar och fick köpa lördagsgodis för stora femöringar.
Publicerad 17 augusti 2016, kl 11:27

När jag växte upp i Sverige på 60-talet på en bruksort kändes det som det fanns så mycket glädje i samhället, det fanns jobb till alla, man gick till Folkets Park och dansade, Folkets hus och såg på teater eller bio, de flesta barn hade två föräldrar och fick köpa lördagsgodis för stora femöringar. Det jag upplevde som barn var att livet var enklare, en bruksort med fabrik, affärer, post och bank. Ingen orättvisa, avundssjuka eller rasism. Förmodligen fanns det väl lite under ytan men det var inget påtagligt.

Idag sitter jag ensam i min lägenhet med spänningshuvudvärk och trötthet. Jag äter Sertralin och Propavan, den ena är ett lyckopiller och det andra är för sömnen. Jag var en hårt arbetande konsult, mycket övertid och stress under flera år, mycket kundkontakt och bråk om avtal. När jag blev 50plus blev jag uppsagd. Företaget och kunderna ville ha unga nyutbildade.

Så vad ska jag göra nu kan man fråga sig. Vad förväntar sig Sveriges regering och samhälle att jag ska bidra med? Jag tänker ibland att det finns dom som har det värre, hemvändande svenska soldater som sett död och lidande i Mali och Afganistan. Jag läste en artikel att dessa fick inte den hjälp de borde få, en del mådde väldigt dåligt med svåra sömnproblem, depressioner, posttraumatisk stress. Det är bara att konstatera att det verkar inte finnas så mycket professionell hjälp att få i Sverige. Kanske för vissa, som har tur, eller har råd.

https://www.youtube.com/watch?v=4JNK0S99RNU

//JHansson