Hoppa till huvudinnehåll
Insändare

Fri programvara på Unionen

Använder Unionen fri programvara som t.ex. Open Office eller någon variant av GNU/Linux (exempelvis den nu populära distributionen Ubuntu)?
Åsa Frisk, Insändarredaktör Åsa Frisk Publicerad

Min gissning är att de flesta sysslor skulle kunna utföras lika bra men till en mycket mindre kostnad för programvara. Det hade dessutom varit skönt att veta att delar av min medlemsavgift inte går rätt ner i Microsofts fickor.

Hemma är det enbart fri programvara som gäller och även min sambo (som inte är datanörd som jag) finner att det fungerar alldeles utmärkt. Att man sedan i princip kan glömma allt vad virus och spyware heter är förstås en trevlig bonus. Det känns dessutom "rätt" på något sätt att ett fackförbund förespråkar fri programvara, även om jag inte direkt kan förklara varför jag känner så.

Tack för en proffsig tidning!
Mathias

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Insändare

Vad förväntar sig Sveriges regering att jag bidrar med?

När jag växte upp i Sverige på 60-talet på en bruksort kändes det som det fanns så mycket glädje i samhället, det fanns jobb till alla, man gick till Folkets Park och dansade, Folkets hus och såg på teater eller bio, de flesta barn hade två föräldrar och fick köpa lördagsgodis för stora femöringar.
Publicerad 17 augusti 2016, kl 11:27

När jag växte upp i Sverige på 60-talet på en bruksort kändes det som det fanns så mycket glädje i samhället, det fanns jobb till alla, man gick till Folkets Park och dansade, Folkets hus och såg på teater eller bio, de flesta barn hade två föräldrar och fick köpa lördagsgodis för stora femöringar. Det jag upplevde som barn var att livet var enklare, en bruksort med fabrik, affärer, post och bank. Ingen orättvisa, avundssjuka eller rasism. Förmodligen fanns det väl lite under ytan men det var inget påtagligt.

Idag sitter jag ensam i min lägenhet med spänningshuvudvärk och trötthet. Jag äter Sertralin och Propavan, den ena är ett lyckopiller och det andra är för sömnen. Jag var en hårt arbetande konsult, mycket övertid och stress under flera år, mycket kundkontakt och bråk om avtal. När jag blev 50plus blev jag uppsagd. Företaget och kunderna ville ha unga nyutbildade.

Så vad ska jag göra nu kan man fråga sig. Vad förväntar sig Sveriges regering och samhälle att jag ska bidra med? Jag tänker ibland att det finns dom som har det värre, hemvändande svenska soldater som sett död och lidande i Mali och Afganistan. Jag läste en artikel att dessa fick inte den hjälp de borde få, en del mådde väldigt dåligt med svåra sömnproblem, depressioner, posttraumatisk stress. Det är bara att konstatera att det verkar inte finnas så mycket professionell hjälp att få i Sverige. Kanske för vissa, som har tur, eller har råd.

https://www.youtube.com/watch?v=4JNK0S99RNU

//JHansson