
Nästan alla svenskar, 97 procent, säger sig vara nöjda med sin levnadstandard enligt opinionsundersökningen Eurobarometern. Bara tre procent svarade att det inte var speciellt nöjda eller inte alls nöjda, det skriver webbtidningen Europaportalen.
I Danmark, Nederländerna, Luxemburg, Finland, Österike och Storbritannien är 90 procent eller fler nöjda med sin levnadsstandard.
Men även om svenskarna är nöjda så finns ändå en oro hos många, 14 procent, att hamna i fattigdom. Den siffran är dock betydlig lägre än EU-snittet på 32 procent. Mest oroliga för att bli fattiga är grekerna, minst oroliga är finländarna.
Nöjdheten påverkas av hur rikt eller fattigt landet är. Därför är det inte så anmärkningsvärt att minst nöjd befolkning hittar vi i krisländer som Grekland, Spanien, Portugal, Italien och samtliga östeuropeiska länder. Bulgarerna är uttalat mest missnöjda med sin levnadsstandard, följt av greker och ungrare.
Om undersökningen
Eurobarometern arbetar på uppdrag EU-kommissionen. Undersökningen har genomförts i samtliga 28 EU-länder, i Sverige intervjuades 1 007 personer.