Hoppa till huvudinnehåll
Hälsa

Nyfiken på trollkarlarnas kongress

I över 20 år har en av världens största trollkarlskonferenser hållits hemlig. Men i helgen slog de upp portarna för allmänheten i Lund och bjöd på magi från världens alla hörn.
Lina Jonsson Publicerad

Gay Ljungberg har varit med på samtliga konferenser och är även en av arrangörerna. Vad kommer ni att göra under helgen?

- Vi kommer att bjuda på lite show och utbyta erfarenheter med varandra. För den intresserade är Lund synonymt med trollkarlskonferenser, lite som att prata om Båstad och tennisveckan. Det sker alltid den här tiden på året och alltid i samma stad. Sedan är det förstås ett ypperligt sätt att umgås med andra i samma bransch. Trollkarlsyrket är ett ensamt jobb.

Är det inte dumt att avslöja sina trick för en konkurrent?

- Nej, tvärtemot vad folk tror är trollkarlar oerhört generösa att dela med sig av erfarenheter och nya tricks. Trolleri bygger ju på ett överraskningsmoment för publikens del och där måste det ju finnas ett visst hemlighetsmakeri, men magiker emellan finns det ingen småaktighet.

Vilka kommer till konferensen?

- Sammanlagt är 500 gäster anmälda och det är folk i alla åldrar. Den yngsta är 10 år och den äldsta 90 år. Det är både glada amatörer och världsmästare. I år kommer till exempel världsmästaren i scenmagi, vilket är en stor ära för oss.

Vad är typiskt för dagens magiker?

- Det går trender i  magi. I dag skulle jag säga att de flesta trollkarlar är moderna. Scenkläderna är inte kappa och hög hatt utan munktröja och sneakers. Dessutom följer tricken utvecklingen i samhället. När man förut trollade med LP-skivor håller man i dag på med cd-skivor. Just nu kommer mycket influenser från USA, men själv tycker jag att Korea har de bästa inom genren.

Du har själv varit domare vid VM för trollkarlar. Vad är det man bedömer?

- Det är jättesvårt att bedöma, men i slutändan tittar man på en helhet. Hur presenterar trollkarlen sin show? Är han eller hon trovärdig? Hur reagerar publiken? Är det ett tekniskt nummer och finns det en röd tråd i berättelsen? Poängsättningen är ett till hundra och den med högst poäng tar hem segern.

Vilka trick är svårast?

- Jag blir oerhört imponerad av de grundläggande kunskaperna inom magin, nämligen manipulation. Det handlar egentligen om fingerfärdighet. Man får saker att försvinna, byta färg och dyka upp igen.

Finns det någon helig graal inom trolleri, som ingen lyckats upptäcka hur man gör?

- Nej. Allt en trollkarl gör kan en annan göra bättre eller sämre. Det finns en amerikan som heter James Randi som ägnar sin tid åt att åka runt i världen och avslöja övernaturliga bluffar. Han har utlovat en miljon kronor till den person som kan bevisa en övernaturlig förmåga. Än så länge har han aldrig behövt betala ut några pengar.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Hälsa

Så dåligt är sömnbrist – och det här kan du göra åt problemet

Många sover för lite. Sömnbrist kan leda till en rad hälsoproblem och sjukdomar på sikt. Men det finns vetenskapliga knep för att sluta nattuggla och börja sussa gott i stället.
Elisabeth Brising Publicerad 27 november 2025, kl 06:01
svart_att_sova_foto_stina_stjernkvist_tt.jpg
Många svenskar har sömnproblem. Sömnunderskott kan öka risken för vissa sjukdomar. Men att oroa sig gör ingen piggare eller gladare. Har du svårt att sova finns tips att ta till enligt sömnforskarna. Foto Stina Stjernkvist/TT

Är du trött? Studier visar att 80 till 90 procent upplevt störd sömn de senaste två veckorna. Med för lite sömn ökar risken för ohälsa och vissa sjukdomar. 

Därför får vi sömnbrist

På vintern är det extra mörkt och svårt att få tillräckligt med det dagsljus som behövs för att kroppens klocka ska funka optimalt. Studier har visat att de som lever i takt med ljuset i naturen får en mer stabil dygnsrytm, enligt sömnforskare vid Stockholms universitet. 

Vi sitter dessutom gärna uppe sent på kvällarna med våra tända lampor och skärmar med blått ljus, vilket också kan göra det än svårare att somna.

Gå ut på morgon och förmiddag

Lampor ger inte samma våglängder av ljus som solens direkta strålar. Därför rekommenderas vi nordbor att gå ut och ta in dagsljus varje dag, särskilt på morgon och förmiddag, för att främja balans mellan vakenhet och sömn. 

Så påverkas människan av för lite sömn

  • Uppmärksamhet och arbetsminne försämras
  • Man känner sig tröttare
  • Förmågan att lära sig nya saker minskar
  • Humöret påverkas negativt, många tolkar andra mer negativt
  • Vi blir mer lättdistraherade
  • Vi känner oss mindre motiverade och få svårare att ta tag i saker
  • Ämnesomsättningen påverkas då kroppen blir sämre på att reglera sina glukosnivåer 

Källa: Sömnforskare vid Stockholms universitet 

Foto: Colourbox

Det här ska du göra för att sova gott

  • Försök hålla regelbundna sovtider. Lägg dig och gå upp ungefär samma tid varje dag.
  • Var ute så mycket du kan i dagsljuset. Gärna på förmiddagen vintertid.
  • Ät regelbundna måltider. Somna inte hungrig eller proppmätt.
  • Gör det du tycker är roligt på fritiden, boka in sociala aktiviteter.
  • Rör på dig - all fysisk aktivitet är bra för sömnen.
  • Kom ihåg att både sociala och fysiska aktiviteter ger ett större sömnbehov och gör det lättare att somna! Men gör inte bara det ena eller andra, utan både och.
  • Undvik skärmar med adrenalinframkallande serier, dataspel, mobilscrollande, liksom blått ljus och starka lampor på kvällen.
  • Undvik alkohol, att dricka försämrar sömnkvaliteten.
  • Undvik kaffe, energidryck, cola, grönt och svart te ett par timmar innan du ska somna. Drycker som innehåller koffein kan göra det svårare att somna. Hur starkt kroppen reagerar på koffein är individuellt och beror också på hur tillvand du är.
  • Sök medicinsk hjälp vid svåra besvär med sömn och trötthet. Tänk på att alla kan drabbas av störd sömn ibland: det finns ingen anledning att oroa sig för tillfälliga sömnstörningar. 

Källa: Forskare i psykologi vid Stockholms universitet.
Så får du bättre sömn, su.se

Allvarlig sömnbrist – ökad risk för sjukdomar 

Sömnbrist kan, om den pågår länge, eller är mycket allvarlig, öka risken för olyckor och sjukdomar. 

  • Diabetes på grund av sömnbristens påverkan på blodsocker och insulin.
  • Alzheimer på grund av bristen på återhämtning av hjärnan under sömnen. Vid sömn rensar kroppen ut överskott av proteinet beta-amyloid.
  • Stresskänslighet för vissa, på grund av för lite återhämtning av centrala funktioner i människokroppen.
  • Mer negativa tankar och känslor, svårare att orka med social interaktion
  • Depression och ångestsymptom. Eventuellt ökad risk för utmattning.
  • Psykotiska symptom som hallucinationer och vanföreställningar för personer i riskgrupper. 


Källor: Hjärnfonden, 1177.se och sömnforskare vid Stockholms universitet.