Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Kontorssmittor sprids som löpeld

Vill du sänka företaget och slå ut över hälften av dina kollegor? Gå till jobbet sjuk. Forskare har upptäckt att upp emot 60 procent av alla anställda smittats bara några timmar efter att ett virus fått fäste.
Johanna Rovira Publicerad
Hand på tangentbord.
Foto: Jessica Gow / TT

Norovirus är det oskyldiga namnet bakom den fruktade vinterkräksjukan. Noroviruset sprids lätt och muterar dessutom, så även de som tidigare varit immuna mot viruset riskerar att drabbas av illamående, kräkningar, magsmärtor, diarréer och i vissa fall även feber, muskelvärk och huvudvärk.

Sjukdomen, som dyker upp mellan 12 och 50 timmar efter du fått viruset i dig, håller i sig i max två dagar, men en tillfrisknad person kan fortsätta sprida smittan i två dygn efteråt.

Hur lätt smittan sprids har forskare tagit reda på inför en infektionskonferens på American Society for Microbiology där resultaten presenterades. Ett harmlöst virus, som i mångt och mycket påminner om noroviruset men som saknar dess obehagliga följder, placerades på ett dörrhandtag i en kontorsbyggnad, enligt webbtidningen Dailymail.com.

Sedan spårades viruset med jämna mellanrum och forskarna kunde konstatera att inom två till fyra timmar hade viruset spridits via personalen till 40-60 procent av alla de undersökta gemensamma ytorna – strömbrytare, hissknappar, kaffekannor, kranar, datorer och skrivare.

Så hejdar du noroviruset från att spridas

1. Tvätta händerna med tvål och vatten och gnugga mycket. Handsprit biter inte på noroviruset.

2. Skrubba badrummet. Kranar, handtag och spolknappar är perfekta gömställen för lurande viruspartiklar.

3. Knip käft. Ät inte från kollegans tallrik och laga inte mat till andra om du är sjuk.

4. Stanna hemma. Enligt dna-guide.com bör du vara symptomfri i 48-72 timmar innan du lämnar din karantän.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Ballonger, färgad konfetti, serpentiner och sönderrivet papper ligger utspridda på ett ljust golv efter en fest.
Kickoffer och konferenser ska skapa sammanhållning på jobbet. I de fem exemplen i artikeln slutade tillställningarna i stället med bland annat skador, kritik och polisutryckningar. Foto: Colourbox

Militärövningar och magsjuka

Teknikföretaget Plex tog med hela personalstyrkan till Honduras under temat ”överlevnad”, som tidningen Wall Street Journal var först att skriva om. Övningarna som leddes av en före detta soldat från elitstyrkan Navy Seals var tuffa och många av deltagarna tuppade av i den höga värmen. 

Vd:n drabbades av magsjuka och deltog inte i några aktiviteter, en medarbetare ramlade i ett myrbo och blev svårt biten samtidigt som hela gänget drabbades av loppor. 

När det var dags att åka hem hade företaget chartrat för små plan viket gjorde att halva personalstyrkan fick stanna en dag till. 

Läs mer här.

Sponsor-vd bröt benet under hockeylagets fest

2013 skulle Frölunda hockey kicka i gång den nya säsongen med lagfest. Eftersom föreningen inte ville betala för kalaset bjöd spelarna in en av sina största sponsorer till festen. Det slutade i en blöt kväll och ett benbrott då företagets vd klättrade upp på en av spelarnas axlar och ramlade ner. 

Läs mer här. 

Hyresgästföreningen förbjöd alkohol efter konferens


2019 hade Hyresgästföreningen en tvådagarskonferens i Stockholmsområdet. Under kvällen gick två anställda fram till en mick och drog rasistiska och sexistiska skämt. 

Efter händelsen bestämde arbetsgivaren att det inte fick förekomma alkohol vare sig på föreningens kontor eller i några konferenssammanhang. 

Läs mer här. 

Lärare fick dansa som bananer

2017 bjöd Malmö stad in alla grundskolelärare till fortbildning med inhyrda konsulter. Dagen ägnades åt flera föreläsare som höll olika föredrag. Men det som framför allt har nämnts i efterspelet är banandansen som åhörarna fick göra efter ett föredrag om hjärnforskning. Lärarna uppmanades att stå upp och sjunka enkla ramsor samtidigt som de skulle dansa ”som bananer”. 

Notan för dagen var närmare 1 miljon kronor. 

Läs mer här. 

Sex polisbesök och en stulen lastbil

När Jysk bäddlager bjöd sina anställda på en tidig julfest 2005 fick polisen kallas till platsen hela sex gånger. Bland annat anmälde festdeltagarna misshandel, olaga hot, ofredande av personalen och stöld ur jackor. Dessutom stals en lastbil i samband med festen. 

Läs mer här.