Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Stort förtroende för Volvo

Volvo AB har högst anseende av svenska företag. Men folk har även högt förtroende för Scania och Volvo Personvagnar enligt en ny undersökning där Nordea hamnar i botten.
Johanna Rovira Publicerad

Bilhandlare må vara den yrkesgrupp folk har lägst förtroende för, men när det gäller biltillverkare är det andra tongångar. Enligt årets anseendeindex av TNS/Sifo så står bilindustrin högst i kurs av de fem undersökta branscherna. Volvo AB toppar tillitsligan med betyget 85 av 100 möjliga.

- Min spontana reaktion är att det är jätteroligt, säger Urban Spännar, ny klubbordförande för Unionen på Volvo i Göteborg.

-  Jag är inte överraskad att vi hamnar högt upp, men lite förvånad över att vi toppar listan. Även om jag själv inte kan komma på något annat företag som förtjänar placeringen över oss, så har vi har det varit lite negativa skriverier om företaget lokalt här i Göteborg.

Scania och Volvo Personvagnar nafsar vinnaren i hälarna med 84 respektive 83 i betyg. Av de 35 undersökta företagen är förtroendet sämst för Nordea.

Enligt en äldre undersökning, där förtroendet för olika yrkesgrupper mättes, hamnade dock banktjänstemännen på tredje högsta plats efter läkare och poliser. Bilhandlare var den yrkesgrupp som de svarande hade svårast att lita på.

Fakta

Högst anseende:

Volvo AB: 85
Scania: 84
Volvo Personvagnar: 83
Ikea: 77
Länsförsäkringar: 72
Volkswagen: 72
Handelsbanken: 71
SVT: 71
Ica: 69
Arla: 66
Telge Energi: 62               

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Ny bok om Northvoltkraschen: ”Det var anarki”

För lite kunskap och för få som visste vad de skulle göra. Det var orsaken till att Northvolt kraschade, enligt Gunnar Lindstedt, prisbelönt journalist och författare, som skrivit boken Northvoltfallet.
Elisabeth Brising Publicerad 15 juni 2026, kl 06:03
Gunnar Lindstedt och Northvoltskylt
Det gröna prestigeprojektet slutade med massuppsägningar. Journalisten Gunnar Lindstedt säger att Northvolt föll på tidspress, okunskap och ett Silicon Valley-tänk som inte funkar i svensk industri. Foto: Emil Fagander för Volante / Pontus Lundahl för TT

Varför lyckades inte Northvolt? 

– Grundproblemet var att de inte lyckades få i gång produktionen, vilket berodde på tidspress och dålig industriell kunskap. Vi är ju inte så bra längre på att industrialisera i Sverige, säger Gunnar Lindstedt. 

– De tog sig vatten över huvudet och skulle utan egen erfarenhet bygga upp en produktion av batterier från ax till limpa, en väldigt komplicerad process, med både kemi- och verkstadsindustri. 

Du har tidigare nystat upp Trustorhärvan som den tv-aktuella dramaserien Golden Boys bygger på. Varför ville du skriva om just Northvoltkraschen? 

–  Det fanns likheter med det jag gjort tidigare. Jag har följt det här och är skeptisk till idén att elbilar ska ta över transporterna, det har sina problem med mineralfyndigheter. Sedan blev jag övertalad av journalistkompisar. 

Influerades av rika amerikanare

Gunnar Lindstedt beskriver i boken hur vd:n Peter Carlsson och människor runt honom influerades av Teslas och Kaliforniens företagskultur. 

– Det är high tech och startups där man snabbt ska starta upp många projekt samtidigt, i stället för att bygga en fabrik först och få den att fungera. 

Vilka drabbades hårdast? 

– Många gick in i det här med väldigt ambitiösa mål att rädda världen och anställda satsade egna besparingar och flyttade, många av dem har drabbats personligt. 

Arbetsmiljön sågas:  ”För mycket folk

Tusentals anställda förlorade jobbet i konkursen 2025. Kollega har tidigare granskat arbetsmiljön i företaget för tjänstemän: Larm inifrån Northvolt: ”Katastrofal arbetsmiljö”

Arbetsmiljön har också varit ifrågasatt efter olyckor. År 2023 avled en 25-årig man efter en explosion på fabriken. Northvolts dåvarande vd Peter Carlsson har delgivits misstanke om vållande till annans död genom arbetsmiljöbrott. 

Utredningen bygger på en anmälan från Arbetsmiljöverket. Delgivningen kom från åklagare efter att företaget gått i konkurs och inte längre kunde krävas på en planerad företagsbot på 16 miljoner kronor efter dödsfallet. 

Peter Carlsson har tidigare i år uppgett för SVT Västerbotten att han inte var vd för Northvolt Ett i Skellefteå vid tillfället för olyckan, utan vd i koncernen. 

Vad har du, Gunnar Lindstedt, fått veta om arbetsmiljön i arbetet med boken Northvoltfallet? 

– Att det var anarki, ingen bra beslutsstruktur och att man tog in för mycket folk snabbt. De hade femskift innan grunden funkade. Det hade varit bättre att starta pö om pö och få maskinerna att fungera. Det var för många som inte visste vad de skulle göra. Det var också så mycket utländsk arbetskraft att det inte blev en teamkänsla, säger Gunnar Lindstedt. 

Boken ger en bild av ett företag som försökte hålla skenet uppe inför omvärlden in i det sista. 

– De var pressade ekonomiskt, hade lånat mycket och hade investerare som snabbt ville ha utdelning, säger Gunnar Lindstedt.