Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

"Bättre vara arbetslös"

- Det ungdomarna skrivit på är inget mindre än ett slavkontakt, säger Gunilla Bäcklund, ombudsman på Unionen, sedan hon granskat ett av Face2faces "frilansavtal".
Linda Svensson, Anita Täpp Publicerad

- Det är skillnad på att vara egenföretagare och anställd. Men i det här avtalet har man blandat de villkor som brukar gälla beroende på vad man är.

- Face2face ger arbetstagaren alla nackdelar som egenföretagaren brukar ha, i form av olika risker, men ger inga fördelar, som friheten och den egna bestämmanderätten. I stället blir arbetstagaren väldigt hårt styrd samtidigt som han eller hon också får ta alla risker, som att inte få någon provision om man säljer dåligt eller inte få någon sjuklön vid sjukdom.

Gunilla Bäcklund anser det klart bevisat att den som skriver på inte är frilansare, alltså egenföretagare, utan är anställd av Face2face.

I och med det, och utifrån ungdomarnas vittnesmål, anser hon att arbetsgivaren gjort sig skyldig till en rad lagbrott, bland annat mot arbetstidslagen, semesterlagen och sjuklönelagen.

- De har ju jobbat långt mer än 48 timmar i veckan, vilket strider mot arbetstidslagen.

Enligt avtalet får arbetstagaren inte heller någon sjuklön.

- Man försöker vältra över arbetsgivarens lagstadgade sjuklöneansvar på Försäkringskassan. Men eftersom det är ett anställningsavtal så har man rätt till sjuklön.

Den som skriver under avtalet blir också belagd med tystnadsplikt, vilket är anledningen till att ungdomarna i reportaget är anonyma.

I avtalet ingår också en konkurrensklausul vilken bland annat innebär att ungdomarna är i karantän ett halvår efter de slutat på Face2face och då exempelvis inte får jobba åt en konkurrent.

- Det är ett sätt att låsa in ungdomarna. En konkurrensklausul är bara skälig för en anställd med nyckelbefattning. En förutsättning för en konkurrensklausul är att arbetsgivaren kompenserar den anställde för den olägenhet det innebär att inte kunna arbeta i yrket eller branschen under en viss tid sedan anställningen avslutats. Och här finns ingen sådan kompensation, vilket innebär att en domstol kan upphäva den här klausulen.

- Eftersom det här avtalet ger den anställde all risk och ingen frihet, samtidigt som de riskerar att jobba gratis, måste man kalla det för vad det är, ett slavkontrakt.

- Jag vill varna för att skriva på anställningsavtal med enbart provisionslön och då särskilt om man ska använda sin egen bil i jobbet och milersättning ingår i provisionen. Det är faktiskt bättre att vara arbetslös än att skriva på ett sådant avtal. 

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Hundratals tjänstemän tvingas lämna Volvo Cars

1000 anställda får lämna Volvo Cars. Många av dem är tjänstemän.
– Det har varit oerhört tuffa veckor när beskeden rullar ut, det är ledsamt och tråkigt, säger Jörgen Olosson, Unionens klubbordförande på Volvo Cars.
Elisabeth Brising Publicerad 23 oktober 2025, kl 10:26
Tjänstemän på Volvo Cars-fabriken i Göteborg går igenom information om uppsägningar – cirka 1 000 personer får lämna företaget
Volvo Cars har beslutat att cirka 1 000 personer kommer att lämna företaget i Sverige. Många är tjänstemän. Foto: Viktoria Bank/TT

I maj i år varslades mer än tusen personer på Volvo Cars efter att företaget brottats med ekonomin. Facket har sedan dess förhandlat med företagsledningen om villkoren för nedskärningarna. 

Nu är förhandlingarna klara. 1000 anställda tvingas lämna berättar ledningen i samband med släppet av företagets kvartalsrapport

Enligt Unionens klubbordförande på Volvo Cars, Jörgen Olsson, är 500 personer av de 1000 som slutar,  "naturliga avgångar". De har redan sökt sig till andra jobb efter varslet. 

500 anställda tvingas dock lämna företaget och av dem är hälften, 250 personer, Unionenmedlemmar. De flesta jobbar i Göteborg, men nedskärningarna sker över flera orter och alla yrkesområden. 

Jörgen Olsson.
Jörgen Olsson, ordförande Unionenklubben Volvo Cars.

Det har varit en tung och utdragen process sedan i maj. Det är klart det finns en stor oro under tiden, säger Jörgen Olsson, ordförande i Volvos Cars Unionenklubb. 

Fackets uppdrag har varit att företräda sina medlemmar och försöka ge något extra till de som får gå, som extra månadslöner. 

Det finns exitpaket för de vi företrätt och många av dem har fått paket med en annan uppsägningstid än den kollektivavtalade, säger Jörgen Olsson.

Majoriteten har kort anställningstid

Hur många månader de får är individuellt och beror på ålder och anställningstid. Majoriteten som får lämna Volvo Cars har dock en kort anställningstid, utifrån lagen om anställningskydd, las.  
 
Sist in först ut är grundprincipen, så många med kort anställningstid har fått lämna, säger Jörgen Olsson. 

De som tvingas sluta får också personligt stöd av omställningsorganisationen TRR genom kollektivavtalet. 

Samtidigt med nedskärningarna går bolaget bättre än förväntat enligt kvartalsrapporten. Företaget ökade vinsten före skatt till 6,2 miljarder kronor under det tredje kvartalet.

Är det lugnt nu för er som är kvar framöver?

Nä, det är fortfarande utmanande. Vi har en fortsatt tuff situation framöver, säger Jörgen Olsson. 

Unionen har drygt 5000 medlemmar anställda på Volvo Cars.