Hoppa till huvudinnehåll
Strejk

Unionen varslar om strejk på Klarna

Unionen och Sveriges Ingenjörer varslar om stridsåtgärder mot Klarna Bank AB. Detta till följd av de strandade förhandlingarna om kollektivavtal. Sen Kanner, klubbordförande på Klarna, tror att strejken kommer bryta ut.
Ola Rennstam, Linnea Andersson Publicerad
Klarnas fasad i Stockholm.
Nu tar Unionen och Sveriges Ingenjörer nästa steg efter de strandade avtalsförhandlingarna med Klarna. För att få till ett avtal på betaltjänstföretaget varslar facken nu om strejk. Foto: Simon Rehnström/TT.

I måndags meddelade Unionen att man frånträdde förhandlingarna om kollektivavtal med Klarna. Den stora stötestenen har, enligt förbundet, varit frågan om medarbetarnas inflytande på arbetsplatsen.

– Klarnas besked är att de, av för oss obegripliga skäl, inte vill teckna avtal. De tycker att ett kollektivavtal försvårar medarbetarinflytande, vår ingång är precis tvärtom, sade Martin Wästfelt, förhandlingschef på Unionen, till Kollega.

Nu tar Unionen och Sveriges Ingenjörer nästa steg efter de strandade avtalsförhandlingarna. För att få till ett avtal på betaltjänstföretaget varslar facken nu om strejk.

Varslar om strejk

Sen Kanner.

– Vi har rätt att påverka beslut som rör oss anställda men det kan inte uppnås utan kollektivavtal. Klarna har ingen motivation eller vilja att blanda in oss anställda i beslutsfattandet, säger Sen Kanner, klubbordförande på Klarna.

Arbetet med att få till ett kollektivavtal på Klarna har pågått länge. Unionenmedlemmarna bildade en klubb på Klarna för tre år sedan i syfte att få till ett kollektivavtal.

–  Det är en tuff åtgärd som vi vidtar men vi tycker att den är nödvändig. För Unionen är det självklart att företag verksamma i Sverige har kollektivavtal. Vi har förhandlat länge och tycker att Klarnas invändningar är obegripliga. Vår förhoppning är nu att Klarna ska ta sitt förnuft till fånga och skiva under så att konflikten inte behöver bryta ut, säger Martin Wästfelt.

Känner ni att ni har medlemmarnas stöd?

–  Ja det gör vi. Sedan är det en jobbig situation, en strejk är inte vardagsmat på svensk arbetsmarknad.

Inom kort kommer medlare i konflikten att utses av Medlingsinstitutet. För Unionens del väntar ett intensivt arbete framöver.

–  Det blir aktiviteter på temat att förklara och stötta klubben så mycket det går och att få in nya medlemmar, säger Martin Wästfelt.

Klubben på Klarna jobbar nu febrilt med att få ut information till och svara på frågor från anställda. Sen Kanner säger att det sedan tidigare finns en del som ifrågasätter vad ett kollektivavtal ska tjäna till, men att de flesta reaktioner är positiva.

– Många är väldigt stödjande, konstaterar hon.

Avfärdar Klarnas kritik

Klarnas vd, Sebastian Siemiatkowski, har kritiserat Unionen för att förbundet avslutade förhandlingarna och menar att facket inte förstår Klarnas speciella verksamhet. Martin Wästfelt håller inte med.

– Alla stora banker i Sverige har kollektivavtal, många av dem är mycket större än Klarna och är verksamma i många länder. Vi har stämt av innehållet med banker och Finansförbundet och det här kollektivavtalet skiljer sig inte åt, säger han.

Om ingen överenskommelse nås mellan parterna träder strejken i kraft tisdagen den 7 november 2023 kl. 10.30. Trots varseltiden på två veckor tror Sen Kanner att det kommer bli strejk.

– Jag hoppas att de kommer möta oss innan strejken bryter ut men ska jag vara realistisk så tror jag inte det. Men jag hoppas att de gör det innan vi går ut i strejk.

Kollega har sökt Klarna utan resultat.

VARSLET

Fullständig arbetsnedläggelse för tjänstemän anställda på huvudkontoret i Stockholm, Sveavägen 46. Samtidigt förklaras dessa arbetsuppgifter lagda i blockad, vilket innebär att ingen får utföra arbetsuppgifter som omfattas av arbetsnedläggelsen.

Förbud mot inhyrning eller nyanställning som har till syfte att utföra blockerat arbete.

Varsel om ytterligare stridsåtgärder kommer att läggas mot Klarna Bank AB om de försöker kringgå konflikten och dess verkningar. Hit räknas också inhyrning av arbetskraft och/eller anlitande av entreprenörer om detta sker i syfte att kringgå konflikten.    

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Strejk

Systembolaget-klubben: ”Vi skulle kunna utplåna mertid”

Deltidsanställda på Systembolaget har svårt att leva på sin lön. Därför kräver nu facken rätt heltid.
– Vår uppfattning är att det är Svensk handel - och inte vår ledning - som bromsar, säger klubbordförande Robert Adrell.
Ola Rennstam Publicerad 4 juni 2025, kl 10:17
Ingen strejk på Systembolaget. På bilden en kund framför en hylla med vitvinsflaskor.
Unionenklubben på Systembolaget är uppskattar att knäckfrågan om den oplanerade mertiden för medlemmarna har blivit högaktuell i avtalsrörelsen till följd av fackens strejkvarsel. Martina Holmberg/TT.

Strejken på Systembolaget närmar sig. Den 10 juni kommer anställda på huvudkontoret och lagerdepåer att lägga ned sitt arbete. Att Unionen, och en rad andra fack, valt att varsla om strejk handlar i huvudsak om butikspersonalens deltidsarbete. Medlemmarnas deltidskontrakt gör att många har svårt att leva på sin lön. 
 

Viktigaste frågan under mina 35 år

Robert Adrell, ordförande Systembolagets Unionenklubb, tycker att förbundet driver rätt frågor och då särskilt fokuset på att få bukt med den oplanerade mertiden.

Foto: Systembolaget

- Jag har jobbat på Systembolaget i 35  år och att höja kontrakten har varit vår viktigaste fråga hela tiden. Vi är glada att det här kommer upp till ytan och uppskattar att Unionens centrala ombudsman har satt sig in i våra frågor.

Unionenklubben och Systembolagets ledning har samsyn kring många av frågorna om deltidskontrakten. De senaste åren har ett partgemensamt arbete pågått som lett till att andelen heltidare i företaget har gått från 13 procent 2022 till 32 procent idag. Motståndet mot mertidsersättningen finns på annat håll, enligt Robert Adrell.

- Vår uppfattning är att det är Svensk handel och inte vår ledning som bromsar här. Vi skulle kunna utplåna stor del av mertiden om vi ville, säger han.

Stor solidaritet med varandra

Att det är personal på huvudkontoret och depåerna omfattas av strejkvarslet trots att det är personalen i butikerna som har deltidskontrakt är inget konstigt enligt klubbordföranden.

- Det är effekten av varslet som är det viktiga. Vi har glädjen att vara i samma riksklubb allihop, vilket innebär att vi har en väldig solidaritet med varandra. Dessutom har mer än hälften av personalen på huvudkontoret jobbat i butik så de vet hur vi har det, säger Robert Adrell.