Hoppa till huvudinnehåll
Arbetslöshet

Förhandlingar om nytt omställningsavtal lever

Något nytt omställningsavtal blev det inte av i förfjol och inte heller i fjol. Men fortfarande lever hoppet. I förra veckan träffades fack, arbetsgivare och företrädare för regeringen.
Niklas Hallstedt Publicerad

Före jul beslutade fack och arbetsgivare att skjuta upp förhandlingarna om det nya omställningsavtalet.

- Det är ungefär samma läge nu, vi står en bit ifrån varandra, säger Niklas Hjert, som leder PTK:s förhandlingschefsgrupp.

Men i förra veckan träffade parterna finansminister Anders Borg och arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson. Från PTK kom Niklas Hjert tillsammans med ordförande Cecilia Fahlberg.

- Ministrarna signalerade angelägenheten och sin vilja att bidra med det de kan, säger Niklas Hjert.

Tidigare har det framkommit att det finns en splittring inom PTK. Bland annat har Saco-företrädare sagt nej till stora förändringar i turordningen.

- Jag kan bara förhålla mig till de beslut som fattats inom PTK.  PTK-styrelsen tog ställning för vad vi skulle uppnå och vad vi var beredda att acceptera för förändringar i turordningsreglerna.

Problemet ligger i stället i att komma överens med arbetsgivarsidan, som vill ha mer långtgående förändringar i turordningsreglerna än PTK är villiga att gå med på. Men trots att förhandlingarna kärvar hoppas Niklas Hjert fortfarande på framgång.

- Vi har inte kastat in handduken, det här är oerhört angelägna och viktiga frågor.
 

Fakta omställningsavtalet:

Över 32 000 företag med sammanlagt 850 000 privatanställda tjänstemän är anslutna till trygghetsrådet TRR. Det innebär att tjänstemännen omfattas av ett omställningsavtal som ger dem rätt till stöd och i vissa fall ersättning om de blir av med jobbet på grund av arbetsbrist.

Avtalet gäller även dem som inte är medlemmar i facket.

Det här vill facket och arbetsgivarna:

PTK och Svenskt Näringsliv förhandlar just nu om ett "utvecklat" omställningsavtal. Båda parter vill ha vissa förändringar:

Facket vill få till ett system för kompetensutveckling och att visstidsanställda och personer som sägs upp på grund av ohälsa omfattas av omställningsavtalet, något de inte gör i dag.

Arbetsgivarsidan vill se ändringar i turordningsreglerna och öka möjligheten att ha kvar anställda med speciell kompetens som anses nödvändig för verksamheten.

(Källa: PTK, TRR och Unionen)

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetslöshet

Mikael, 62, omskolar sig – tär på psyke och ekonomi

Trots ett starkt cv och kompetenser som marknaden skriker efter, får Mikael Bergbom inget jobb. Nu håller han på att omskola sig till möbelsnickare.
Johanna Rovira Publicerad 26 juni 2026, kl 09:01
man framför snickerimaskin
Mikael Bergbom har ett välmatat och digert cv och har sökt mellan 200 och 300 jobb. Snart är han färdigutbildad maskinsnickare också. Foto: Mats Andersson

– Jag har jättemycket spring kvar i benen. 

Mikael Bergbom har jobbat som alltifrån trafiklärare till produktchef, i såväl båt-, bil- som energibranschen under sin långa karriär. 

Nu är han 62 år och arbetslös sedan hans jobb som försäljningsansvarig på ett solcellsföretag försvann efter en konkurs för två år sedan. Han har sökt mellan 200 och 300 jobb som säljare och projektledare inom alla tänkbara branscher, men ingen nappade på hans ansökningar förrän han plockade bort både bild och personnummer. Då började kallelserna till intervjuer dimpa ner. 

Men sen tog det stopp igen. 

– Förr eller senare går det inte att dölja att man är över 60. Det är påfrestande när man märker att personkemin funkar och ens erfarenhet och kompetenser passar som hand i handske för många jobb, men man kommer ändå inte vidare. Till slut tappar man självförtroendet, säger Mikael Bergbom. 

Mikael Bergbom är övertygad om att ointresset från arbetsgivarna har med hans ålder att göra. 

– Det känns alltmer som det bara är yngre med lång erfarenhet arbetsgivarna vill ha.  En senior person är ju trots allt tryggare att anställa. Jag har åtminstone fem år kvar i arbetslivet, medan en 25-åring kanske stannar i två år innan han hoppar vidare till nästa jobb. 

Sålde villan och flyttade till Östergötland

Utöver den psykiska påfrestningen att man inte duger för arbetsgivarna är den ekonomiska pressen mest slitsam, menar Mikael Bergbom. Han sålde huset på Värmdö när ekonomin började krackelera och flyttade till ett mycket billigt boende i Östergötland. Men det räcker ändå inte för att täcka de utgifter han har, trots att hans sambo drar den större delen av lasset.  

– Jag har dragit ner på alla onödiga utgifter, tagit bort allt jag kan komma på. Just den här månaden ligger jag under existensminimum.

Omskolar sig till möbelsnickare

Mikael Bergbom är väldigt kritisk till de försämrade a-kassereglerna och den krassa synen på arbetssökande. 

– Jag röstade visserligen fram den här regeringen, men den tycks inte ha en aning om hur den svenska arbetsmarknaden ser ut. Det kanske finns någon enstaka som utnyttjar systemet, men de flesta vill jobba. Inte fan vill jag leva på bidrag. 

Förhoppningsvis slipper han hanka sig fram på aktivitetsstöd så länge till. I fjol hoppade han på en arbetsmarknadsutbildning i Nässjö och i november kommer han att kunna lägga yrket maskinsnickare till sitt cv. 

– Jag trodde i min enfald att jag skulle få behålla samma ersättning under hela kursen, men aktivitetsstödet har sänkts steg för steg. Vissa kursdeltagare riskerar att inte kunna fullfölja utbildningen på grund av ekonomin. Blir jag erbjuden ett jobb hoppar jag av innan jag gått klart. Jag kan inte motivera att stanna med den ersättning jag har. 

Söker jobb på snickerier

Han söker fortfarande arbete, men är fokuserad på snickerijobb. Trots att snickare betraktas som ett bristyrke finns det inga garantier att han får anställning efter utbildningens slut. Många snickerier befinner sig i en svacka och vågar inte anställa, menar Mikael Bergbom. Bara hälften av den omgång snickare som gick ut utbildningen före honom har fått anställning. 

– Att utbilda sig till möbelsnickare är jättekul, men jag hade önskat att utbildningen var lite mer individanpassad, vi har alla olika förutsättningar och vissa av oss hade kunnat gå klart tidigare, säger Mikael Bergbom.