Tidigare nr av Kollega hittar du här.
2009-01-14 Unionens nya webbaserade medlemstjänst, intervjuguiden, är bitvis lärorik och lite småkul. Men ibland känns den tyvärr också en aning småfånig.
Intervjuguiden ger användaren möjlighet att gå på tre olika anställningsintervjuer. Här kan man söka jobb som konsult, strategiskt utvecklare eller gruppchef
Och det är lite småkul. Särskilt som man i slutändan får reda på om man får jobbet eller inte.
Tyvärr blir det ibland snudd på löjeväckande eftersom det är alltför enkelt att räkna ut vilket svar som förväntas.
Om intervjuaren frågar dig vad du kan bli bättre på, är det nog ganska givet att du inte svarar att du redan är bra på allt. Lika självklart är att du inte berättar att du övertalade en handläggare hos kronofogden att lägga ned ditt ärende, när du ombeds beskriva hur du lyckats lösa en problematisk situation.
Den som misslyckas med att få det sökta jobbet måste minst sagt vara en smula enfaldig. Själv fick jag alla tre jobben. Och det utan att ens ha en susning om vad de innebär.
Men testet har också sina positiva sidor. Omdömena av dina svar ger en bra bild av vad arbetsgivaren är ute efter och vill ha reda på om dig. Därtill levereras en hel del tips av skiftande kvalitet. Det kanske är självklart att det inte lönar sig att svamla och att man aldrig ska tala illa om en tidigare chef, men kanske är det inte riktigt lika givet att man ska tala om utvecklingsområden i stället för svagheter?
Intervjuguiden ska, sägs det, hjälpa användaren att förstå vikten av att vara väl förberedd inför anställningsintervjun. Det lever den helt klart upp till.
Uppdaterad 2009-01-14
Niklas Hallstedt
niklas.hallstedt@kollega.se
I GÅR 14:20
Tre röster om vägen in på svensk arbetsmarknadI GÅR 14:01
"Svensk exportbransch är främlingsfientlig"I GÅR 13:52
"Vi borde dra nytta av mångfalden"I GÅR 13:00
Ruttna villkor bakom polerad ytaI GÅR 11:41
Regeringens etableringsform ett misslyckandeI GÅR 11:16
Nytt avtal med handeln kan ge ketchupeffektI GÅR 13:52
"Vi borde dra nytta av mångfalden"2013-05-21
Unionen beklagar hbt-nätverkets sorti2013-05-21
Särbehandling inte alltid fel2013-05-21
Almega skyller på UnionenI GÅR 14:01
"Svensk exportbransch är främlingsfientlig"2013-05-21
"Ikea i Turkiet förföljer anställda"
Förhandlingsdags? Pokerprofilen Dan Glimne förklarar hur du bäst läser din motpart
Snön är borta! Löpcoachen ger dig de bästa tipsen på hur du kommer igång med vårens löpträning.
TGL, familjepension, återbetalningsskydd -
försäkringar är en djungel. Testa vad du kan i ämnet.