Kollega - fackförbundet Unionens medlemstidningKollega - fackförbundet Unionens medlemstidning
Fredag 24 maj 2013

Bild: Ola Rennstam

Arbetsförmedling för seniorer invigdes

3 kommentarer

2012-08-14 Allt fler vill fortsätta arbeta efter att de fyllt 65. Och efterfrågan på just äldre arbetskraft är stor. För att knyta ihop trådarna finns Pensionärspoolen, en förmedling av arbetssugna seniorer, som i går invigdes av Barn- och äldreminister Maria Larsson (kd).

Efter att ha gått i pension efter ett helt yrkesliv som lagerarbetare kände Ingemar Lodenberg att han inte ville sluta jobba. Han är inte ensam. En fjärde del av landets nyblivna pensionärer känner likadant.

- Min fru är två år yngre och jag kände att jag inte ville gå hemma och skrota till hon också blir pensionär, säger han.

Ingemar Lodenberg kom i kontakt med Penionärspoolen som dock inte förmedlar några lager- eller logistikjobb, däremot har de en stor efterfrågan på hantverkare.

- De frågade om jag var händig och det kan jag faktiskt skryta med att jag är, jag har byggt både radhus och sommarstuga. Nu hjälper jag privatersoner och företag med olika hantverksuppgifter ungefär tre dagar i veckan, säger Ingemar Lodenberg.

Ossi Jansson har arbetat med redovisning och ekonomi. Tiden som pensionär har hon till stor del ägnat åt släktforskning men på senare tid även åt arbete - bland annat på en återvinningscentral.

- När man släktforskar sitter man framför datorn "twenty four seven" och då blir man väldigt asocial. Men genom att komma ut och arbeta träffar man så många roliga människor. Nu senast arbetade jag på på en återvinningscentral med att sortera ut metall och jag har aldrig sett så mycket tatuerade killar i hela mitt liv, men de var väldigt snälla och rara allihop. Jag kommer att fortsätta så länge någon vill ha mig och jag har lust, säger hon.

Pensionärspoolens förmedling på Södermalm i Stockholm invigdes i går av barn- och äldreminister Maria Larsson (kd). Hon slår fast att pensionärer som arbetar är bra för Sverige, för pensionärerna själva och för kunderna.

- Det vore en stor förlust för Sverige om vi inte tog tillvara den kompetens som dagens pensionärer besitter. Bilden av pensionärer matar duvor i en park är inte relevant, dagens pensionärer är vitala och välutbildade. 

- För många är det en trygghet att anlita en pensionär eftersom det känns pålitligt. Merparten av Pensionärspoolens kunder vill ha trädgårdsarbetet utfört av någon som själv haft trädgård, inte av en ungdom som inte kan särskilja ogräset, även om det förstås finns unga som kan det också. Erfarenheten spelar roll. Därför är det härligt att få möta dessa pensionärer som tyckte att det blev lite tomt när de gick in i penionärslivet och att de hade mer att ge. Nu njuter de att kunna göra en insats, att de behövs och själva kunna bestämma när man vill jobba, säger Maria Larsson.

Pensionärspoolen finns i Stockholm, Göteborg och Malmö och ägnar sig åt bemaning och personaluthyrning av seniorer. Störst efterfrågan på arbetskraft är det inom städ, hantverk, trädgård och barnpassning.

2012-08-26Äntligen! | Detta är absolut det bästa som hänt för oss som är över 65 år. Vi mår mycket bättre o lever längre när vi får komma ut på arbetsmarknaden. Själv har jag jobbat flera inom hemtjänsten som kvällspatrull. Trivs som fisken i vattnet. Förut jobbade jag som byråkrat inom ett statligt verk och nu som pensionär får jag äntligen göra vad jag alltid drömt om. Jag är snart 70 o har inga planer o lägga av.

/ Pigg o glad pensinär

2012-08-20Tips för behovet av arbete för äldre & kunniga | Vi är många äldre som behöver skriv- hjälp i dagens samhälle. Att skriva för myndigheter mfl."byrokrater" i samhället

/ en "multisjuk" pensionär

2012-08-16Fick jobb hos Pensionärspoolen | Jag sökte jobb hos Pensionärspoolen och fick jobb som hantverkare efter 2 veckor, dom söker snickare, målare och hantverkare.

/ Nöjd

Artikeln är inte öppen för fler kommentarer

 

 

Fråga proffsen! Pokerproffset svarar!

Förhandlingsdags? Pokerprofilen Dan Glimne förklarar hur du bäst läser din motpart

Kollega testar müsli! Kollega testar müsli

Kollega har testat nio sorters müsli. Dyrast var inte bäst.

Löpning

Snön är borta! Löpcoachen ger dig de bästa tipsen på hur du kommer igång med vårens löpträning.

Nyfiken på...

Rymden - Vad är ett svart hål, finns det ett slut, hur mycket väger jag på Pluto? 

Test försäkringar

TGL, familjepension, återbetalningsskydd - 
försäkringar är en djungel. Testa vad du kan i ämnet.

Söka jobb-akuten Söka jobb-handlingar

Steg för steg -
till ditt nya jobb.

Förenade liv 15 maj