Tidigare nr av Kollega hittar du här.
Bild: Colourbox
2012-04-24 Många anställda vid callcenter får problem med rösten. En studie visar att en av fyra har besvär på så vis att de exempelvis har ont i halsen, helt tappar rösten eller får andnöd.
I undersökningen, som är gjord bland anställda vid 14 callcenter i Storbritannien och Irland, uppger en av tio att de har fått en diagnos till följd av sina röstbesvär.
Men trots att en av tio också upplevde att arbetet blev lidande på grund av röstbesvären så saknas enligt studien ännu en förebyggande utbildning på många arbetsplatser, rapporterar tidningen Du & jobbet.
Undersökningen visar också att sex av tio anställda upplevde att bakgrundsljudet gjorde att de hade svårt att göra sig hörda och att fyra av tio tyckte de hade svårt att höra vad den som de talade med i telefonen sa.
Anita Täpp
anita.tapp@kollega.se
I GÅR 14:20
Tre röster om vägen in på svensk arbetsmarknadI GÅR 14:01
"Svensk exportbransch är främlingsfientlig"I GÅR 13:52
"Vi borde dra nytta av mångfalden"I GÅR 13:00
Ruttna villkor bakom polerad ytaI GÅR 11:41
Regeringens etableringsform ett misslyckandeI GÅR 11:16
Nytt avtal med handeln kan ge ketchupeffektI GÅR 13:52
"Vi borde dra nytta av mångfalden"I GÅR 14:01
"Svensk exportbransch är främlingsfientlig"I GÅR 14:20
Tre röster om vägen in på svensk arbetsmarknad2013-05-21
Unionen beklagar hbt-nätverkets sorti2013-05-21
Särbehandling inte alltid fel2013-05-21
"Ikea i Turkiet förföljer anställda"
Stress och datorarbete är ofta boven bakom förkortade muskler, nedsatt rörlighet och långvarig smärta. Sabina Derneby, personlig tränare på Puls & Träning på Kungsholmen i Stockholm, visar tio övningar som kan förebygga eller lindra problemen.
Stress och udda arbetstider är främsta orsaken till störd sömn. Farligast är att inte kunna stänga av oron för morgondagen.
Men störd sömn är även mycket dyrt för Sverige.
Efter en magsjuka är tarmarna känsliga och då bör man undvika mjölkprodukter. Fibrer och hela grönsaker ska man också vänta med.
Här får du recept och många tips från läsarna.
Veckans matlåda är Biff Stroganoff med trattisar.